Vyhláška zohledňuje červnové rozhodnutí Zastupitelstva města Pardubic, které schválilo úpravu místního koeficientu pro stavby a jednotky určené pro podnikání na hodnotu 4,0. Z návrhu vyhlášky dále vyplývá sjednocení koeficientu pro obytné domy a byty na zákonné výši 3,5. Pokud návrh podpoří i zastupitelé, nové koeficienty by měly platit s účinností od 1.1.2025. Jedná se o formální dotažení procesu, který zahájilo zastupitelstvo města, a který mimo jiné reaguje na legislativní změny v Zákoně o dani z nemovitých věcí, které budou účinné od 1. ledna příštího roku.
„Reagujeme tím na snížení podílů na rozpočtovém určení daní, kdy vláda shora prosadila snížení podílu městům a obcím na některých daních příjmů fyzických, právnických osob, DPH a dani z hazardu už v roce 2024. V roce 2025 nám vláda bere ještě větší podíly. Oproti roku 2023 přijdeme podle predikcí odborníků kvůli vládě v příštím roce o 85 milionů korun na příjmech. Pokud někdo v roli vládního poslance, zároveň opozičního zastupitele města a obvodu argumentuje, že celkové příjmy městu rostou, tak účelově zkresluje realitu, protože kvůli vládou nezvládnuté a rekordní inflaci, narostly městům zároveň výrazně investiční náklady i provozní výdaje. Nemůžeme si dovolit schodkové rozpočty jako vláda, musíme a hospodaříme zodpovědně,“ vysvětluje 1. náměstek primátora Jakub Rychtecký, zodpovědný za ekonomiku a rozpočet, s tím, že je velmi rád za rozumný kompromis, kterého se podařilo dosáhnout na jednáních s Krajskou hospodářskou komorou Pardubice.
Primátor Jan Nadrchal upozornil, že město Pardubice nezvýšilo daň z nemovitostí od roku 2013, přestože hodnota majetku díky městským investicím výrazně vzrostla.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV