Plzeň: Jedním z nejmodernějších technologických parků v republice je TechTower

03.02.2023 12:59 | Tisková zpráva

Město Plzeň představilo TechTower, jeden z nejmodernějších technologických parků v České republice. Prostory o celkové ploše deset tisíc metrů čtverečních poskytují unikátní zázemí a kanceláře pro inovativní firmy, technologické nadšence, programátory a začínající podnikatele.

Plzeň: Jedním z nejmodernějších technologických parků v republice je TechTower
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Studenti mohou své nápady realizovat v coworkingu a sdílených dílnách, v areálu funguje velký multifunkční sál, laboratoř virtuální reality nebo restaurace s kavárnou. TechTower otevřelo město ve středu 1. února 2023 a již nyní je téměř 80 procent zázemí obsazeno. Stavba vyšla na 780 milionů korun, provoz TechToweru zajišťuje Správa informačních technologií města Plzně. „Přestavba bývalého pivovaru na moderní technologické centrum je jedním z největších projektů města Plzně. Naším cílem bylo vybudovat špičkové komplexní prostory pro zavedené firmy i začínající studenty, jejichž chytré nápady mohou změnit svět. A přesně takový TechTower je – architektonicky zajímavé místo, které přispěje k lepší budoucnosti. Dlouhodobou vizí města totiž je, aby chytré nápady vznikaly právě v západočeské metropoli,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

O nabízené prostory je už nyní velký zájem, v lednu se do TechToweru začali stěhovat první nájemci. Podle radního města pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Daniela Kůse chtějí inovativní firmy sídlit právě v Plzni. „TechTower je moderně revitalizovaný areál na jižním okraji Plzně. Má skvělou dopravní obslužnost linkami městské hromadné dopravy a výhodnou polohu i díky rychlému dálničnímu spojení s Prahou a Německem. Mezi místa v TechToweru, která poutají pozornost, patří třeba moderní laboratoře, unikátní nádrž na testování podvodních robotů nebo prostor v šestém patře, takzvaný SeedUp Space, který umožní jednat doslova nad střechami Plzně s výhledem na samé hranice Čech. Na ty hranice, za které naše startupy míří,“ řekl radní města Plzně Daniel Kůs.

Anketa

Jak zatím hodnotíte kroky zvoleného prezidenta Petra Pavla?

3%
95%
hlasovalo: 30164 lidí

O provoz areálu se stará Správa informačních technologií města Plzně (SITMP) prostřednictvím svého SIT Portu. „Je za námi velký kus práce a musím říct, že jsem s výsledkem opravdu spokojený. TechTower je kus skládačky, který perfektně zapadne do unikátního Plzeňského Inovačního Ekosystému PINE. Skrze něj pracujeme s talenty, technickou komunitou, inovativními podnikateli a vytváříme v západočeské metropoli podmínky pro vědu, výzkum a vznik nových, perspektivních pracovních míst. Pro takové aktivity potřebujeme kvalitní zázemí, místo, kde může komunita tvořit, kde posílíme vztahy mezi začínajícími podnikateli a těmi, kteří již mají co předat tak, aby se navzájem inspirovali a posouvali dál. TechTower je krok k lepší budoucnosti. A osobně se moc těším na všechno, co život ve zdech bývalého pivovaru Plzni přinese,“ vysvětlil ředitel SITMP Luděk Šantora.

S výstavbou Technologického parku TechTower, který získal jméno podle 32 metrů vysoké pivovarské věže, začala Plzeň v prosinci 2019. „Při rekonstrukci budov vycházeli architekti Tereza Vojtěšková a Milan Varvařovský z původního železobetonového skeletu, využili klenbové skořepiny i cihlové vyzdívky. Předmětem rozsáhlé přestavby byly zejména dva objekty – ležácké sklepy s dvaatřicetimetrovou vodárenskou věží a bývalá správní vila. Stavba byla zkolaudována na konci minulého roku,“ řekl Pavel Grisník, vedoucí Odboru investic Magistrátu města Plzně, který měl stavbu na starosti.

Jednou z firem, která v TechToweru našla nové sídlo, je společnost CIE Group. Ta je evropskou jedničkou ve tvorbě aplikací ve virtuální realitě a s městem Plzní zavedla v roce 2021 ve vybraných základních školách virtuální realitu do výuky. „Pro nás tento krok neznamená pouze stěhování, ale jedná se o zásadní milník v růstu celé společnosti. Před šesti lety, kdy jsme založili společnost, by nikdo z mých kolegů nečekal, že budeme sedět v jedné z nejprestižnějších kanceláří v Plzni a s dalšími technologickými firmami naplňovat naše vize. Mít možnost pracovat v TechToweru a spolupracovat s vizemi Plzně jako Smart City vnímáme za výsadu a zároveň za závazek k tomu, abychom nadále ještě více rozšířili, co lidé z Plzně a okolí dokáží ve světě technologií,“ řekl ředitel společnosti CIE Group Marek Bárdy.

Na projekt za zhruba 780 milionů korun včetně DPH získalo město Plzeň příspěvek z fondů Evropské unie ve výši 181 milionů korun, a to prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky v rámci dotace z Integrovaných teritoriálních investic pro Plzeňskou metropolitní oblast z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Stavbu provedlo sdružení GEOSAN GROUP, a. s., a Pohl CZ, a. s.

Projekt ITI PMO – Technologický park DRONET – Plzeň Světovar je realizován za finanční podpory Evropské unie, z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, Služby infrastruktury – ITI (Plzeň), prostřednictvím nástroje ITI (Integrované teritoriální investice) Plzeňské metropolitní oblasti. Zájemci o pronájem prostor najdou potřebné informace na webu ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

To s tím porušováním slibů začínáte brzy

Před volbami jste slibovali nezvyšovat ceny MHD, teď jste u moci asi měsíc a už slib porušujete a ceny jízdenek zvyšujete. Navíc v době, kdy ceny pohoných hmot klesají. Co se teda změnilo, že jste takhle otočili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České Budějovice: Náměstek primátorky Bouzek opět obhájil významnou funkci

9:15 České Budějovice: Náměstek primátorky Bouzek opět obhájil významnou funkci

V úterý 21. března 2023 začal dvoudenní celorepublikový XI. řádný Sněm Sdružení historických sídel Č…