Plzeň: Město má svou první nabíjecí stanici pro elektromobily

28.09.2020 14:49

Město Plzeň spustilo provoz první veřejné nabíjecí stanice pro elektromobily na parkovišti u hlavního vchodu do plzeňské zoologické a botanické zahrady. Svůj vůz si zde mohou řidiči nabít zdarma, zaplatit musí jen poplatek 50 korun při použití parkoviště.

Plzeň: Město má svou první nabíjecí stanici pro elektromobily
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice
reklama

Využití stanice je možné pouze v době, kdy je zoologická zahrada otevřena pro veřejnost. Z vedení města Plzně se slavnostního zprovoznění zúčastnili první náměstek primátora Roman Zarzycký a radní pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Vlastimil Gola.

„Město Plzeň má od letošního roku zpracovanou svou studii elektromobility. Jedním z hlavních cílů jejího vypracování byla odpověď na otázku, zda máme zřizovat elektronabíjecí stanice, případně jakého typu a na jakých místech. Vybudování stanic takzvaného pomalého nabíjení, jakou město právě spouští, je v souladu s touto studií,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa. Doplnil, že první veřejnou elektronabíjecí stanici využije podle odhadů letos až 60 vozů měsíčně, v dalších letech by se měl počet vozidel zvýšit. „Nyní město řeší koncepci výstavby a provozování dalších stanic tak, aby si občané i návštěvníci města mohli své elektromobily pohodlně nabíjet,“ dodal primátor.

Anketa

Vykonává prezident Zeman svůj úřad dobře, pokud jde o rok 2020?

82%
18%
hlasovalo: 11664 lidí

„Tímto se posouváme mezi moderní města, jak jsme slíbili. Věřím, že počet stanic budeme i nadále rozšiřovat,“ řekl při slavnostním zahájení náměstek Roman Zarzycký. Podle něj záměr realizovat první nabíjecí stanici město projednalo s několika subjekty včetně odborníků na elektromobilitu, a to i s ohledem na vytipování vhodných lokalit. Zvažovaly se areál DEPO2015, Parkovací dům Rychtářka, prostory u OC Plzeň Plaza a prostory u Zoologické a botanické zahrady města Plzně. U všech lokalit byla zjišťována vhodnost místa, rezervovaný příkon, reálnost provedení a časová náročnost. Zoologická a botanická zahrada města Plzně se ukázala jako nejvhodnější z více důvodů, kromě jiného má k dispozici dostatečný příkon. „Umístění stanice na parkovací místa přímo před pokladnou zoo navíc poslouží i k propagaci celé akce, bude to i bonus pro naše občany a návštěvníky,“ doplnil Roman Zarzycký.

Vlastimil Gola, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání, upřesnil, že nová stanice je typu Alfen EVE double Pro-line a umožňuje současné nabíjení dvou vozidel. „Jde o pomalé nabíjení kapacitou až 22 kW. Řidič nepotřebuje žádný předplacený čip nebo kartu, stačí si vlastním kabelem připojit elektromobil a nabíjení začne probíhat automaticky. Je nutné, aby měl vůz přípojku Mennekes Typ 2, tu však dnes využívá většina současných vozidel,“ doplnil radní.

Přípojku realizovala firma Nimble energy s. r. o., náklady činily 181 tisíc korun. „Součástí stanice je software monitorující využití i spotřebu. Umí na dálku měnit nastavení, sledovat vytíženost nabíjecí stanice, volnou zásuvku či vytvořit statistiku dobíjení,“ přiblížil Přemysl Švarc, vedoucí Odboru sportu, Smart Cities a podpory podnikání Magistrátu města Plzně. Doplnil, že parkoviště u zoo bylo osazeno novým provozním řádem a dvě místa jsou rezervována pro elektromobily.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plzeň: Adventní trhy začnou na náměstí Republiky v sobotu

16:43 Plzeň: Adventní trhy začnou na náměstí Republiky v sobotu

Na plzeňském náměstí Republiky pod vánočním stromem už stojí nejen dřevěný betlém s figurami v život…