Plzeň: První výdejní bibliobox už je v provozu. Funguje nonstop

31.01.2023 17:57 | Tisková zpráva

Obvodní knihovna Lochotín už provozuje první chytrý výdejní bibliobox v Plzni a čtenáři si tak objednané knihy mohou vyzvednout kdykoli bez ohledu na otevírací dobu.

Plzeň: První výdejní bibliobox už je v provozu. Funguje nonstop
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Samoobslužný box bude sloužit nejen čtenářům zaregistrovaným v lochotínské knihovně, ale využívat ho mohou i čtenáři ostatních provozů městské knihovny. 

Anketa

Chcete, aby Babiš vedl ANO do parlamentních voleb jako lídr a kandidát na premiéra?

91%
5%
hlasovalo: 22601 lidí

„Mám radost, že je připraven první výdejní bibliobox, jenž je pro čtenáře velkým přínosem. Funguje jednoduše, stejně jako třeba výdejní boxy e-shopů. Čtenáři si prostřednictvím svého on-line konta objednají knihy a informace o objednávce společně s kódem pro vyzvednutí pak obdrží e-mailem nebo SMS zprávou,“ vysvětlila radní pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková.

Knihovna města Plzně (KMP) se podle její ředitelky Heleny Šlesingerové inspirovala u Městské knihovny Klatovy v návaznosti na potřebu bezkontaktního půjčování knih během covidové pandemie. „Už existuje řada různých typů boxů, my jsme se ale rozhodli právě pro ten, který mají v Klatovech. Jde totiž o chytrý výdejní box plně propojený s knihovním systémem Tritius, ve kterém pracuje také KMP,“ popsala Helena Šlesingerová. Zmínila také, že knihovna na Lochotíně má k dispozici více než 61 tisíc svazků a lze zapůjčit knihy, mapy a audiovizuální média. „Jediné, co si lidé nemohou půjčit, jsou například deskové hry, které se do biblioboxu nevejdou,“ dodala ředitelka KMP.

Použití výdejního knihoboxu je zpoplatněno, poplatek za vyzvednutí z jedné schránky je 10 korun. Výpůjční doba dokumentů půjčených prostřednictvím biblioboxu je 28 dní. Objednávku si uživatel musí vyzvednout během pěti dnů. Náklady na pořízení a instalaci činily 623 tisíc korun. KMP na něj získala dotaci od Ministerstva kultury ČR ve výši 308 tisíc korun. Zbytek nákladů bylo hrazeno z investičního fondu knihovny.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Litoměřice: Radní si prohlédli úložiště Richard

20:34 Litoměřice: Radní si prohlédli úložiště Richard

Radní města Litoměřice navštívili ve středu odpoledne úložiště Richard, aby se podrobněji seznámili …