Plzeň dokončila další 4 komunitní byty pro seniory a zdravotně znevýhodněné

02.10.2018 19:49

Další čtyři byty vybudovalo město Plzeň v nástavbě části východního traktu objektu na adrese U Jam 23 v Plzni – Bolevci pro seniory a zdravotně znevýhodněné. Byty o velikosti 1+1 a výměře 36 metrů čtverečních jsou bezbariérové.

Plzeň dokončila další 4 komunitní byty pro seniory a zdravotně znevýhodněné
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Jeden z těchto bytů bude sloužit pro zrakově postižené. Byty vznikly z původních nevyužívaných kanceláří pod nově vystavěnými komunitními byty dokončenými v roce 2017. Náklady ve výši 4,1 milionu korun zaplatilo město. Slavnostního představení nových bytů se dnes z vedení města zúčastnili radní pro správu městských nemovitostí David Šlouf a ekonomický náměstek Pavel Kotas.

„Loni v srpnu jsme dokončili 11 nových komunitních bytů v tomto objektu U Jam 23.  Všechny jsou bezbariérové a upravitelné, tedy je možné byt prakticky okamžitě přizpůsobit bez větších nákladů pro osobu na vozíčku, doplní se jen snížená kuchyňská linka a madla. Tři bytové jednotky takto byly upraveny. V září letošního roku byla dokončena rekonstrukce bývalých kancelářských prostor pod těmito byty. Vznikly zde čtyři nové bytové jednotky, z nich jedna bude sloužit pro bydlení osob se zrakovým postižením,“ přiblížil primátor města Martin Zrzavecký.

„Na úpravě bytu pro zrakově postiženou osobu jsme spolupracovali s pracovnicemi Tyfloservisu, což je společnost, která se v Plzni dlouhodobě stará o potřeby občanů nevidomých a slabozrakých. V bytě bylo provedeno zejména výrazné kontrastní barevné odlišení jako například zárubní, vypínačů osvětlení a zásuvek, uzpůsobeno bylo osvětlení bytu a zastínění oken a byla vybrána vhodná kuchyňská linka. Jedná se o velice ojedinělý návrh, který dosud v Plzni, ale i v jiných městech chyběl,“ přiblížil David Šlouf, radní pro správu městských nemovitostí.

Bytový odbor Magistrátu města Plzně vybral ze svých žadatelů o byt jednoho zrakově postiženého zájemce, kterého doporučil k uzavření nájemní smlouvy k danému bytu. Jedná se o mladého muže, jenž pracuje v Plzni pro společnost TyfloCentrum. Byt bude užívat společně se svojí družkou, která je na vozíku. „Výrazně mi to pomůže se osamostatnit, získání sociálního bytu mě i mojí družce usnadní život,“ řekl při prohlídce bytu Radek Baštář.

Potřeba výstavby tohoto typu bydlení vychází ze schválené Koncepce sociálního a dostupného bydlení statutárního města Plzně na roky 2016 – 2020. Výstavbou sociálních bytů město naplňuje podmínku zákona o obcích, kdy je obec povinna mimo jiné uspokojovat potřeby bydlení. Proto musí zajistit veřejné služby, mezi něž tato služba patří a lze ji označit jako službu v obecném zájmu. Cílem výstavby sociálních bytů není zisk a rentabilita.

Celkové náklady na výstavbu čtyř nových bytů činily 4,08 milionu korun. Kromě výstavby těchto nových bytů v současné době také probíhá kompletní výměna oken, balkonových lodžií a zateplení objektu. Celý dům tak získá během podzimu nový vzhled.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroměříž: Polopodzemní a podzemní kontejnery zvýší počet parkovacích míst

21:10 Kroměříž: Polopodzemní a podzemní kontejnery zvýší počet parkovacích míst

Velké změny čekají obyvatele Kroměříže v oblasti nakládání s odpady. Radnice totiž připravuje instal…