Praha 5: Květnové výstavy v Galerii Prádelna

28.04.2017 12:28

Od samotného vzniku Komunitního centra Prádelna představuje jednu jeho součást provoz tzv. Galerie Prádelna. Ze skromných začátků, kdy zde byla prezentována především tvorba talentovaných dětí a začínajících amatérských umělců, se postupně vytvořil prostor, kde se představují projekty současných neznámých i již etablovaných výtvarníků.

Praha 5: Květnové výstavy v Galerii Prádelna
Foto: Praha 5
Popisek: Komunitní centrum Prádelna v Holečkově ulici v Praze 5

Stále však zůstává integrální součástí komunitního centra. Jak potvrzuje JUDr. Petr Lachnit, radní Prahy 5, který soustavně sleduje činnost galerie i výstavní plán: „Galerie Prádelna tvoří neoddělitelnou součást samotné koncepce komunitního centra coby prostoru pro komunitně kulturní činnost v nejširším slova smyslu. Nejedná se tedy o klasické výstavní zařízení, ale živý komunikační prostor, kde se potkávají lidé s umělci, dochází zde k přirozenému propojování a poznávání. Principem umění je přece vejít do kontaktu s dílem, potažmo jeho tvůrcem, a to je možné, když se procházíte krajinami jeho „světů“ vybaveni vlastními příběhy a zkušenostmi, které sdílíte. De facto je toto i základním principem moderní komunitní práce, což snad nejlépe potvrzuje smysluplnost tohoto spojení.“

V měsíci květnu mají návštěvníci komunitního centra příležitost zhlédnout dokonce dvě velmi zajímavé výstavy. První, již mohou navštívít až do 21. května 2017, má název Revertimini (v češtině by se to dalo uvést jako "Ukaž mi záda"). Katalánský fotograf Jordi Plana Pey se ve své tvorbě zabývá kombinováním klasických fotografií a audiovizuálních instalací. Výstava Revertimini je poctou katalánskému středověkému učenci Ramónu Llullovi, který se ve svých dílech zabýval otázkami náboženství a poznání. Vystavené fotografie zobrazují, jak se současná konzumní společnost obrací zády k Llullovým myšlenkám, ale zároveň mohou být interpretovány jako jistá forma rozjímání. Fotografie doprovází 365 aforismů z Llullovy Knihy o Příteli a Miláčku, která se zabývá vztahem mezi věřícím člověkem, bohem a poutem, které je spojuje – láskou. Počet aforismů odpovídá počtu dnů v roce a vystihuje tak Llullovu představu každodenního rozjímání. Výstavu pořádá Česko-katalánský spolek ve spolupráci se Zahraničním zastoupením katalánské regionální vlády ve Vídni.

Druhou je výstava „Viděno NIKONEM“, na které návštěvníkům představí svůj fotografický pohled na svět Josef Endal. Autor dle svých slov poprvé držel fotoaparát v ruce v osmi letech, v roce 1974 se náhodně setkal se známým fotografem Oldřichem Karáskem, který se stal jeho prvním a zároveň posledním mentorem, co se fotografií týká. Po několika letech tápání, jak říká, se k fotografii vrátil až někdy kolem roku 2000, tentokrát už s digitální technikou a intenzivněji se fotografii věnuje posledních osm let. Má rád fotografii živou a nestrojenou a preferuje na ní současnost. Sám se za fotografa nepovažuje, tvrdí, že je spíš fanda pokud možno dobře udělané fotografie. Ostatně to mohou všichni zájemci posoudit na vernisáži, která se koná 23. května 2017.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příbram: Včelaři opět obdarovali mateřské školy

12:09 Příbram: Včelaři opět obdarovali mateřské školy

Již od roku 2004 je v Příbrami nastavena tradice, kdy členové příbramské pobočky Českého svazu včela…