Praha 5: Letní Knižní Freeshop v Komunitním centru Prádelna

17.08.2020 9:15 | Zprávy

„Prázdniny symbolizují dobu dovolených, kdy se zároveň naskýtá ideální příležitost strávit příjemný čas s knihou. Kdo se v tomto směru potřeboval vybavit na léto nebo doplnit svoji knihovnu, mohl navštívit Letní Knižní Freeshop, který se konal v úterý 4. srpna 2020 v Komunitním centru Prádelna na pražském Smíchově. A vybírat bylo vskutku z čeho,“ říká radní JUDr. Petr Lachnit.

Praha 5: Letní Knižní Freeshop v Komunitním centru Prádelna
Foto: Praha 5
Popisek: Radní JUDr. Petr Lachnit se zúčastnil knižního freeschopu v KC Prádelna

Základem nabídky knižního freeshopu bylo velké množství antikvárních knih všech žánrů, které darovala Knihovna Skvrňov, vybrané umělecké publikace, poezie a cizojazyčné výtvarné katalogy, a knihy od spousty dárců, které se nashromáždily ve výměnném „knihboxu“ v komunitním centru. Nabídku doplňovaly nové tituly z vydavatelství Czech News Center, a. s., které obdrželo darem Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5, tedy organizace, jejíž součástí je kromě jiného také Komunitní centrum Prádelna.

Návštěvníci tak vybírali skutečně z velmi pestrého mixu knih takřka všech oborů - beletrie, poezie, knihy o výtvarném umění, pohádky nebo kuchařky apod. Kromě doplnění vlastní knihovny však také mnozí návštěvníci přinášeli knihy, které naopak chtějí darovat ostatním. „Knihkupectví“ se tak průběžně během akce měnilo a doplňovalo.

Ohlasy návštěvníků byly veskrze nadšené. Mnozí si doplnili chybějící tituly do svých sbírek, nalezli hodnotné publikace pro své nejbližší nebo se minimálně vybavili zásobou oddechového i náročnějšího čtení na dovolenou u vody. Své poklady zde ulovili i dětští návštěvníci - pohádkových knih s krásnými ilustracemi se zde nacházelo poměrně dost. Zbylé tituly se přesunou do stávajícího Freeshopu v prvním patře komunitního centra, který otvírá v září souběžně se začátkem kurzů pro seniory i dalších pravidelných aktivit pro všechny generace.

„Letní Knižní Freeshop“ potvrdil zájem nejen našich stálých návštěvníků komunitního centra, ale široké veřejnosti, o vzájemné sdílení literatury a vztah ke knihám napříč generacemi. Díky darům od několika organizací a jednotlivců byla nabídka našeho „knihkupectví“ bohatší a pestřejší proti rozšířeným a oblíbeným tzv. knihobudkám. Nicméně význam knižního freeshopu a podobných „antikvariátů zdarma“ je totožný - podpora čtenářství při vzájemném sdílení literatury a důkaz, že nadčasové knihy nepatří do sběru. Zároveň však takovéto akce propojují komunity a posilují mezigenerační vazby při setkávání nad společným zájmem, což je vlastně jeden z pilířů filozofie fungování našeho komunitního centra. Pročež věřím, že tento knižní bazar nebyl určitě posledním,“ říká JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5, který se Letního Knižního Freehopu osobně zúčastnil.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jablonec nad Nisou: Planeta Jablonec umožní sdílet elektřinu

16:09 Jablonec nad Nisou: Planeta Jablonec umožní sdílet elektřinu

Zastupitelstvo schválilo založení spolku Planeta Jablonec – energetické společenství, z.s., a členst…