„Moc všem děkuji za podporu a pomoc. Jak to půjde, určitě obnovím komentované prohlídky a pustíme se do úklidu. Někdy i Don Quijote vyhraje boj s větrnými mlýny,“ neskrývá svou radost místostarosta Prahy 8 Jiří Vítek, který zde osobně za necelých deset let provedl v rámci komentovaných prohlídek více než 5600 návštěvníků.
Bohnický hřbitov byl dokončen a vysvěcen 12. září 1909 jako součást Psychiatrické léčebny v Bohnicích. Ročně se zde pohřbívalo asi 80 pacientů v léčebně zemřelých, celkem zde je pochováno více jak čtyři tisíce osob. V roce 1916 podlehli epidemii tyfu i mnozí italští pacienti, kteří sem byli evakuováni z italských ústavů před postupující válečnou vřavou. Od sedmdesátých let dvacátého století se na hřbitově již nepohřbívalo a místo postupně chátralo. Poslední tzv. světskou slávu zažil hřbitov v roce 1984, kdy se v ponurých kulisách bohnického hřbitova filmovalo ukládání W. A. Mozarta do hromadného hrobu. Šlo o scénu z filmu Amadeus režiséra Miloše Formana. V roce 1989 někdo úmyslně zapálil kapličku s márnicí a místo se stalo doslova skládkou odpadu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV