Praha 8: Rekordní čerpání dotací a pokračování investic

23.02.2018 13:46

Rada MČ Praha 8 schválila návrh rozpočtu pro rok 2018. Letos by měla osmá městská část hospodařit s 1 876 541 tis. Kč. Rozpočet, který bude projednávat Zastupitelstvo na zasedání ve středu 28. února 2018, počítá s rekordní výší dotací.

Praha 8: Rekordní čerpání dotací a pokračování investic
Foto: wikipedia.org
Popisek: Praha 8

Předpokládaný objem výdajů Prahy 8 je pro letošní rok 1 876 541 tis. Kč (tj. o 200 mil. Kč méně než v předchozím roce), přičemž výdaje jsou finančně kryty přebytky hospodaření vytvořenými v minulých letech a cennými papíry osmé městské části. Městská část nevyužívá půjčky, úvěry, návratné finanční výpomocí apod.

Velká většina kapitálových výdajů přechází jako nedokončené investiční akce z minulého roku. Rekordní je ovšem krytí těchto výdajů z dotací. „Téměř jedna třetina kapitálových výdajů je financována z dotací, ať už z EU, hlavního města Prahy nebo z jiných zdrojů. Díky poctivému využívání všech možných dotačních titulů jsme mohli na rok 2018 sestavit takový rozpočet, který umožní realizovat nezbytné investiční akce městské části, například dokončení rozestavěné radnice nebo rozšíření ZŠ Lyčkovo náměstí v Karlíně,“ komentuje rozpočet místostarosta Prahy 8 Matěj Fichtner.

Co Osmička plánuje v roce 2018 realizovat? V roce 2018 se bude pokračovat ve výstavbě budovy Nová Palmovka, kam se na přelomu tohoto a příštího roku přestěhuje celý úřad městské části, tedy asi 300 zaměstnanců. Praha 8 tak konečně získá moderní úřednické centrum. Ruku v ruce s tím dojde k revitalizaci veřejného prostranství v okolí nové radnice i křižovatky Palmovka. Palmovka se díky úpravě přístupových cest, výsadbě zeleně, novému mobiliáři atd. stane důstojným centrem Prahy 8, přičemž výstavbu bude financovat hl. m. Praha.

V roce 2018 bude také dokončena rekonstrukce poslední školní kuchyně v ZŠ Na Slovance, což znamená, že všechny ZŠ zřizované Prahou 8 budou mít moderní kuchyně. Rekonstruovány budou rovněž další tělocvičny, odborné učebny i venkovní prostory. Nové venkovní školní hřiště dostane ZŠ Bohumila Hrabala. Během léta budou zatepleny všechny zbývající mateřské školy. „Kvalitní školství a podpora rodin s dětmi je jednou z našich velkých priorit,“ uvádí Fichtner. Pro volnočasové aktivity vznikne v Kobylisích nové multifunkční rodinné centrum.

V rozpočtu je též pamatováno na kultivaci veřejného prostoru a zeleně. Letos bude dokončena revitalizace Thomayerových sadů, náměstí kolem KD Krakov v Bohnicích a budou se budovat další podzemní kontejnerová stání. Pejskaři se mohou těšit na novou psí louku v Karlíně, cyklisté na rozšíření stezky na Rohanském ostrově a novou bezmotorovou komunikaci K Pazderkám-Lodžská. Revitalizován bude park Dlážděnka i okolí Čimického rybníka.

Radou schválený rozpočet je zveřejněn ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Litoměřice: Kuřáky na neoznačených předzahrádkách strážníci pokutovat nebudou

21:31 Litoměřice: Kuřáky na neoznačených předzahrádkách strážníci pokutovat nebudou

Městská policie nebude pokutovat kuřáky za kouření na předzahrádkách, které nejsou označeny graficko…