Praha: Den stromů ve Stromovce

18. 10. 2019 14:50

Stromy pohlcují CO2 a produkují kyslík, zadržují vodu v krajině, poskytují stín a domovy tisícům druhů živočichů. Jsou nedílnou součástí našich životů. Význam stromů si lidé na celém světě připomínají na jaře nebo na podzim, u nás v České republice ho slavíme 20. října. Oslavte s námi v Praze jejich svátek i vy, oslavy vrcholí dnes ve Stromovce Dnem Stromů.

Praha: Den stromů ve Stromovce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha, logo
reklama

Oslavy vyvrcholí dnešním Dnem stromů ve Stromovce od 9:00 do 16:00 hodin. Na Psí louce v západní části parku bude přichystaný den plný zábavy i poučení pro děti i dospělé. V rámci programu bude také vysazen nový strom. Návštěvníky čeká dvanáct stanovišť se zajímavostmi o stromech i o živočiších, kteří je obývají. Budou mít možnost podívat se na stromy ze všech možných úhlů a hledisek, prozkoumat jejich dřevo, dozvědět se zajímavosti o jejich růstu, pěstování i ochraně.

„Jsem rád, že se letos v Praze koná akce, která nám připomíná význam městské zeleně. Narůstající potřeba ochrany životního prostředí jde ruku v ruce s výsadbou nových stromů a péčí o ty stávající a je nedílnou součástí života v moderní metropoli. Pro návštěvníky Stromovky je připraven bohatý program, chtěl bych proto pozvat nejen rodiny s dětmi, ale i všechny ostatní milovníky přírody,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.   

Dny stromů v Praze, které jsou oslavou tajemného světa stromů a přírody, pořádá pravidelně Magistrát hl. m. Prahy ve spolupráci s Lesy hl. m. Prahy. Celý týden se na různých místech v hlavním městě konal pestrý program a zajímavé aktivity, jako například exkurze a komentované prohlídky, programy s netopýry a ptáky, ukázky práce se dřevem, stromokvíz, nebo workshopy a dílničky spojené se stromy.

„Mám radost, že teď sází stromy nejen hlavní město Praha prostřednictvím svého odboru ochrany životního prostředí, ale že nám v tom pomáhá i veřejnost, jednotlivé městské části, školy a dokonce i firmy. Stromy nám pomáhají ve snižování tepelných ostrovů, v boji proti suchu a při snižování koncentrací CO2, což je klíčové. Ve snižování emisí CO2 se však Praha nespoléhá jen na výsadbu stromů, ale také aktivně podniká kroky proti samotnému vzniku těchto emisí, jako jsou třeba energetické úspory, podpora obnovitelných zdrojů energie, mýto pro vysokoemisní vozidla nebo remotorizace lodí na Vltavě. Díky těmto opatřením na obou stranách docílíme toho, že v Praze bude čistější vzduch, nižší nemocnost a všem se nám bude v lépe dýchat,“ dodal náměstek primátora Petr Hlubuček.

U příležitosti říjnového Mezinárodního dne stromů vyhlásilo hlavní město Praha také výtvarnou soutěž pro všechny s názvem DUŠE STROMŮ. Úkolem soutěžících bylo jakýmkoliv výtvarným způsobem ztvárnit duši stromů. Soutěž se konala od 2. do 30. září ve čtyřech kategoriích a nejlepší díla budou dnes vyhlášena ve Stromovce a vystavena do konce října v prostoru Nové radnice na Mariánském náměstí.

Kompletní info o soutěži najdete ZDE. Více se o akci ke Dni stromů dozvíte na webové stránce ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přerov podporuje vznik školy pro zdravotníky, radní už schválili nájemní smlouvu

21:23 Přerov podporuje vznik školy pro zdravotníky, radní už schválili nájemní smlouvu

Nájemní smlouvu mezi městem Přerovem a společností Agel schválili dnes na mimořádném zasedání přerov…