Praha hledá pachtýře pro svou zemědělskou půdu. Podmínkou je ekologické hospodaření

15.04.2024 10:01 | Tisková zpráva

Hlavní město Praha aktuálně hledá pachtýře pro 14 svých zemědělských pozemků. Pronájem město inzeruje na svém realitním portálu, kde se zájemci dozví podrobnější informace. Cílem je na plochách zajistit ekologicky šetrné hospodaření v souladu s klimatickým plánem města.

Praha hledá pachtýře pro svou zemědělskou půdu. Podmínkou je ekologické hospodaření
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha, logo

„Celé Česko se potýká s nestandardně vysokými teplotami a suchem pro toto roční období. Jednou z možností, jak můžeme aspoň lokálně následky klimatické změny zmírňovat, je péče o krajinu –????? způsob orby, střídání plodin, tvorba mezí, polních cest a podobně. Hlavní město by mělo jít příkladem,“ říká náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková. 

Požadována doba pachtu je pět let. Minimální cena není stanovena, v předešlých případech město pozemky pachtovalo zhruba za 10 až 50 haléřů za metr čtvereční. „Podmínky jsou nastaveny tak, aby byl pacht pro hospodáře co nejvíce atraktivní. Zveřejněním na realitním portále oslovíme co nejvíce zájemců. Praha spravuje zhruba 1 650 hektarů zemědělské půdy a naším cílem je nenechat ji ležet ladem, ale naopak ji zhodnocovat. Cestou je právě šetrné hospodaření,“ říká pražský radní pro majetek, legislativu a transparentnost Adam Zábranský.

Aktuálně nabízené pozemky se nacházejí v katastrech Točná, Třeboradice, Vysočany, Kbely, Šeberov, Suchdol, Kyje, Dolní Počernice, Horní Počernice, Dubeč a Běchovice.

Podpora udržitelného ekologického zemědělství je jedním ze 69 opatření Klimatického plánu hlavního města. Praha už v roce 2019 vypověděla všechny tehdejší pachtovní smlouvy a o rok později schválila Zásady ekologického hospodaření na zemědělské půdě, kterou vlastní. Součástí zásad jsou i krajinářské úpravy. Město nyní uzavírá nové pachty pouze za podmínky dodržování těchto zásad.

Zásady upravují velikost půdních bloků a jejich rozdělení, základní pravidla osevních postupů, omezení použití chemie, kdy anorganická hnojiva je zcela zakázáno používat, a další. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihlava: Jak je to ve skutečnosti s daní z nemovitosti?

16:31 Jihlava: Jak je to ve skutečnosti s daní z nemovitosti?

Od roku 2009 s daní z nemovitých věcí městské zastupitelstvo nehýbalo. K částečnému navýšení se odho…