Praha začne hospodařit podle dnes schváleného rozpočtu

17.02.2011 21:50

Zastupitelstvo hlavního města Prahy dnes schválilo rozpočet Hlavního města Prahy na letošní rok, podle kterého začne hospodařit od 1. března 2011.

Praha začne hospodařit podle dnes schváleného rozpočtu
reklama

V úzké návaznosti na rozpočet bylo schváleno i zajištění úhrady III. emise obligací v objemu 5 miliard korun splatné k 15. 5. 2011 tak, aby nedošlo ke zvýšení zadluženosti metropole, vydáním IV. emise obligací ve stejném objemu.

Rozpočet na rok 2011 počítá s příjmy ve výši 37,4 miliardy korun a výdaji 46,41 miliardy. Rozdíl bude kryt z úspor z minulých let, z příjmů od státu, úspor z minulých let nebo z nevyčerpaných peněz z loňska. Letošní rozpočet Prahy je tedy vyrovnaný.

 „V běžných výdajích jsme nalezli úspory, byl uplatněn princip pětiprocentní úspory ve všech rozpočtových kapitolách - vyjma některých skupin výdajů, kde vzhledem k jejich charakteru či ke smluvnímu zajištění nelze úsporu uplatnit - například odpadové hospodářství, veřejné osvětlení, financování veřejné dopravy. Tato úspora dosáhla celkové částky 735 milionů korun, což považuji za velký úspěch," konstatoval primátor s tím, že uspořené finanční prostředky byly použity na posílení kapitálových výdajů a rozpočtové rezervy.

Pokud jde o kapitálové výdaje byly dohodnuty strategické investice, byly stanoveny limity kapitálových výdajů pro všechny rozpočtové kapitoly a v jednotlivých kapitolách byly určeny další priority. Praha bude pokračovat v zásadních dopravních investicích - jako je stavba Městského okruhu - tunelového komplexu Blanka a stavba prodloužení linky metra A. K významným investicím patří např. i stavba nové budovy Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy nebo rekonstrukce Šlechtovy restaurace.

Primátor hl. m. Prahy dále připomněl, že pětiprocentní úspora uplatněná v oblasti běžných výdajů byla použita i v návrhu dotačních vztahů k městským částem. „Jsem si vědom toho, že toto krácení bude vnímáno ze strany starostů spíše negativně, domnívám se však, že není možné hledat úspory jen ve výdajích centrálního rozpočtu. Jsem si vědom i toho, že podle současného vzorce, podle kterého se dotace vypočítávají, byly některé části postiženy více, jiné méně. Chci se proto v letošním roce této dotační problematice věnovat a pokusit se najít pro současnou situaci lépe vyhovující model. Budu rád, když mi v tom starostové městských částí budou nápomocní."

Také v příjmové stránce rozpočtu došlo k úpravám, byly např. zaktualizovány odhady daňových příjmů na základě plnění do konce roku 2010, zapojena byla i část předpokládaného přebytky hospodaření za rok 2010. Nejvýznamnější příjmovou položkou je zapojení výnosu nové, IV. emise obligací ve výši pěti miliard korun, který je účelově vázaný ve výdajích na splátku emise obligací z roku 2001 ve stejném objemu.

„Ke splacení této emise nemá Praha dostatek vlastních finančních prostředků bez zásadního omezení výdajů. Proto se nám tento způsob tzv. přefinancování v současné ekonomické situaci jeví jako nejvhodnější. Nedojde tedy ke zvýšení zadlužení, naopak se vzhledem k nízkým úrokovým sazbám zlepší roční dluhová služba," řekl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Dálší zprávy z Prahy naleznete ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Magistrát hl.m. Prahy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České Budějovice mají ambice být Evropským hlavním městem kultury

6:32 České Budějovice mají ambice být Evropským hlavním městem kultury

Rada města schválila smlouvu se zapsaným spolkem Budějovice 2028, který se stane tzv. dozorovou orga…