Přerov: Dešťová zahrada se otevřela veřejnosti, zelená oáza s tekoucí vodou potěší i děti

21.05.2024 10:23 | Tisková zpráva

Dešťová zahrada – ráj pro lidi, zvířata i rostliny. Vodní prvky, které potěší zejména děti. Budky pro netopýry a ptáky. A také nové stromy, které nahradily staré a nebezpečné dřeviny, rostoucí podél mlýnského náhonu Strhanec. To všechno Přerované najdou v ulicích Sokolská a na Hrázi, kde v uplynulých dnech realizační firma dokončila projekt, podpořený z Norských fondů.

Přerov: Dešťová zahrada se otevřela veřejnosti, zelená oáza s tekoucí vodou potěší i děti
Foto: prerov.eu
Popisek: Přerovské Horní náměstí

„V blízkosti panelového sídliště vznikla nová zelená oáza, která zejména během letních měsíců zajistí maximální ochlazovací efekt a zadrží vláhu na daných místech,“ sdělil primátor města Petr Vrána. Ze svodu na budově pobočky Městské knihovny v Přerově na Velké Dlážce jsou do terénní prohlubně odvedeny srážky, na místě byly vysazeny rostliny, které vodu zachycenou ze střechy zužitkují.

„Zejména pro děti jsou určeny nové vodní prvky, do kterých se ručním pumpováním vhání voda. Vybudovali jsme soustavu dřevěných korýtek, v nichž voda může proudit s různou intenzitou a roztáčet vodní mlýnky. Mlžítko na okraji kačírkové plochy může sloužit obyvatelům města k osvěžení v horkých letních dnech,“ doplnil primátor.

Pozitivních změn doznala i nedaleká lokalita v ulici Na Hrázi, kde byly letité stromy v havarijním stavu. „Na základě odborných posudků padlo rozhodnutí, že život většiny vzrostlých dřevin prodlouží udržovací řezy, menší část, konkrétně 75 stromů, pracovníci specializované firmy pokáceli a nahradili druhy, které snášejí vlhčí půdu. Jde o střemchy, duby, lípy, nebo javory,“ upřesnil náměstek primátora Miloslav Dohnal.

Na místě bylo podle jeho slov s ohledem na velký výskyt netopýrů a strakapoudů také osazeno na čtyři desítky nových budek pro tyto živočichy.

„Projekt Zlepšení mikroklimatických funkcí v lokalitách Na Hrázi a Sokolská získal podporu z Norských fondů – dotace představuje 90 procent celkových nákladů, které činí téměř 7 milionů korun,“ konstatoval náměstek přerovského primátora Vladimír Lichnovský. Celková dotace činila 6 milionů 432 tisíc korun.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Zkušenosti

Podle všeho se nad vámi stahují mračna a eurokomisařkou zřejmě nebudete. Co říkáte na to, že jste u vládní koalice ztratila podporu? A nemyslíte, že vzhledem k vaší kauze a 0 zkušenostem s politikou byste se nominace měla vzdát sama? Neuvažovala jste o tom? Netvrdím, že nemáte být v politice, ale ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hradec Králové: V létě pět novinek. K mlžným branám přibyla mlžná krychle a stromy

22:28 Hradec Králové: V létě pět novinek. K mlžným branám přibyla mlžná krychle a stromy

V minulém roce instalovaly Technické služby Hradec Králové po městě prvních pět mlžných bran. Letos …