Přerov: Kaple bude svítit modře. Gesto má zvýšit povědomí o autismu

31.03.2015 18:14

Kaple Sedmibolestné Panny Marie při kostele svatého Vavřince bude ve čtvrtek 2. dubna od osmi do devíti hodin večer svítit modře. Přerov se tímto symbolickým gestem připojí do druhého ročníku osvětové kampaně „Česko svítí modře“, jejímž cílem je zvýšit povědomí o problematice autismu.

Přerov: Kaple bude svítit modře. Gesto má zvýšit povědomí o autismu
Foto: prerov.eu
Popisek: Přerovské Horní náměstí

Autismus je vrozená porucha, při níž nemocný jedinec není schopen adekvátně vyhodnotit informace, které dostává ze svého okolí.

U dětí s prvky autismu lze pozorovat odlišnosti ve vývoji, potíže v komunikaci, špatné chápání emocí a neschopnost kontaktu s dalšími lidmi.

Běžným projevem bývá opožděný vývoj řeči, samotářství, stereotypní chování, potíže s udržením očního kontaktu či jiná podoba hry. V některých činnostech však naopak mohou postižení jedinci výrazně vynikat.

V České republice žije asi sto tisíc autistů – a mnozí z nich se setkávají s odsuzováním okolí, s neochotou úřadů, s neadekvátní zdravotní a sociální péčí, se sociální izolací. Autistické děti mají nálepku „nevychovaných spratků“ – zatímco jejich rodičům je vyčítána neschopnost a nedůslednost při výchově.

Jen malá část veřejnosti má totiž reálnou představu, jaká omezení přináší lidem do života porucha autistického spektra. Organizátoři akce Česko svítí modře ve svém prohlášení mimo jiné uvádějí: „Zvyšováním povědomí o autismu zabráníme například tomu, aby byly kvůli neinformovanosti úředníků sociálních odborů děti odebírány z rodin - nebo aby kvůli nevědomosti škol končily v psychiatrické léčebně či speciálních školách“.

Pokud se i Přerované chtějí do akce aktivně zapojit, mohou si 2. dubna vzít na sebe modré oblečení, nebo alespoň modrý doplněk.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: prerov.eu
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Olomouc žádná bezpečnostní opatření kvůli koronaviru nepřijímá

11:38 Olomouc žádná bezpečnostní opatření kvůli koronaviru nepřijímá

Žádnou paniku, ale na druhé straně ani úplnou lehkomyslnost. Tak zní doporučení odborníků v souvislo…