Projekt S knížkou do života slaví ve vyškovské knihovně rok

31. 3. 2019 12:44

U tabletů nebo chytrých telefonů příliš nenamáhají vlastní hlavu, mlčí, rozvíjejí své schopnosti jen jedním směrem. Knihu mají na žebříčku hodnot až někde vzadu. Uplynul rok, co se Knihovna Karla Dvořáčka připojila k mezinárodnímu projektu Bookstart, který v České republice dostal název S knížkou do života.

Projekt S knížkou do života slaví ve vyškovské knihovně rok
Foto: Vyškov
Popisek: Vyškov
reklama

Čtení vede k rozšiřování slovní zásoby, zlepšuje vyjadřovací schopnosti a obecně rozšiřuje obzory. Projekt tak přivítali pedagogové, lékaři, psychologové i samozřejmě část knihovnické veřejnosti.

Přímo ve Vyškově se rodiny s novým projektem setkávají už při prvním společenském obřadu svého potomka: při vítání občánků. Na něm knihovnice předává dárkový balíček v podobě knížky, CD a poukazu na čtenářský průkaz pro dítě zdarma. „Od března 2018 do letošního ledna jsme osobně na Městském úřadě ve Vyškově nebo prostřednictvím zástupce radnice v rámci vítání občánků předali rodičům 101 poukazů na bezplatnou registraci do naší knihovny pro jejich novorozeně. Poukaz dosud uplatnilo 20 z nich. Další čtyři děti přihlásili do projektu z vlastního zájmu rodiče, kteří se o něm dověděli přímo v knihovně nebo z médií,“ informovala knihovnice Zdeňka Adlerová.

Rok s Bookstartem tedy do organizace přivedl 24 budoucích čtenářů a jejich rodiny, kteří si vypůjčili celkem 141 knih a časopisů. Průkaz má platnost tři roky. „V případě, že ho rodina bude aktivně využívat, získá dítě zdarma další registraci. Rodiče mohou průkaz využívat zejména k výpůjčkám knih z dětského oddělení, ale také z oddělení naučné literatury,“ vyjmenovala s tím, že hlavním cílem je podpořit rozvoj verbálních schopností dětí, jejich imaginace a zlepšit vztah ke knize a čtení u nejmladší generace.

V  knihovně se rodinám s nejmenšími dětmi věnují již řadu let. Nejstarší a v současné době nejnavštěvovanější akcí je setkání maminek a miminek pod názvem S kočárkem do knihovny. Jednou měsíčně besedují o předem zvoleném tématu. Oblíbené jsou i literární hrátky nazvané Večerníček. „Malé děti se svými rodiči poslouchají čtenou pohádku, zpívají, cvičí, kreslí, vyrábějí.  Některým rodičům nevyhovuje jeho odpolední čas, proto jsme do programu zařadili i dopolední Raníček,“ doplnila knihovnice Adlerová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český Krumlov: Začíná revitalizace náměstíčka na sídlišti Za Nádražím

21:49 Český Krumlov: Začíná revitalizace náměstíčka na sídlišti Za Nádražím

Centrální prostranství na sídlišti Za Nádražím v Českém Krumlově projde zásadní obnovou. Vznikne zde…