Prostějov: Město sníží spotřebu elektřiny ze sítě, vyrábí si vlastní

30.11.2019 12:51

Sportovní centrum Domu dětí a mládeže výrazně sníží svoji spotřebu elektřiny ze sítě. Část elektřiny si začalo vyrábět samo, čímž pokryje spotřebu objektu zhruba z šestiny.

Prostějov: Město sníží spotřebu elektřiny ze sítě, vyrábí si vlastní
Foto: prostejov.eu
Popisek: Prostějov
reklama

Město tím vylepší svou uhlíkovou stopu a pojistí se tak do budoucna proti možnému růstu cen elektřiny. Dodavatelem řešení je ČEZ Solární z ČEZ ESCO. Instalace solární elektrárny vychází z koncepce Smart Prostějov, kterou město schválilo, a která klade důraz na chytrý urbanismus, inteligentní způsoby řízení a dopravy a moderní ekologickou energetiku. Město chce jít také samo příkladem a ukázat dětem výhody výroby elektřiny z bezemisního zdroje.

„Chceme udělat z Prostějova město, ve kterém se bude lépe žít a k tomu nám moderní řešení budou pomáhat. Technologie fotovoltaických elektráren udělala velký krok kupředu a my díky tomu můžeme snížit naše účty za elektřinu,“ říká primátor František Jura. „Jde o trend, který pozorujeme u řady českých měst a firem. Města chtějí být nejen chytrá, ale také ekologická. Vlastní výroba znamená nejen úsporu provozních nákladů, ale také snížení uhlíkové stopy,“ vysvětluje generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Fotovoltaická elektrárna na střeše Sportcentra patřícího městu má instalovaný výkon 29,16 kWp a skládá se ze 108 panelů o jednotkovém výkonu 270 Wp. Roční spotřeba objektu je přibližně 175 MWh a předpokládaná roční výroba elektrárny 31 MWh. Úspora CO2 tak za 12 měsíců dosáhne přibližně 31 tun. „Součástí elektrárny je i informační panel, který uvádí, kolik elektrické energie fotovoltaická elektrárna aktuálně vyrábí, jaká je úspora CO2 a finančních prostředků. Chceme dětem ukázat, jak výroba elektřiny ze slunce funguje, a že právě jejich sportovní centrum přispívá k tomu, aby se nám všem žilo lépe,“ doplňuje první náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Vsetín podle nás“ zvítězil

21:16 „Vsetín podle nás“ zvítězil

Historicky první participativní rozpočet města Vsetína už má svůj název, a to „VSETÍN PODLE NÁS“. Hl…