Petiční zákon přiznává každému právo sám nebo společně s jinými obracet se na státní orgány se žádostmi, návrhy a stížnostmi ve věcech veřejného nebo jiného společného zájmu, které patří do působnosti těchto orgánů (dále jen "petice"). Tyto orgány mají podle petičního zákona povinnost petici vyřídit do 30 dnů. Povinnost petici vyřídit však neznamená petici vyhovět. Jde o povinnost petici posoudit a v zákonné lhůtě odpovědět tomu, kdo petici podal.
Město Prostějov má současnou vnitřní směrnici pro vyřizování petic od roku 2011. Jejím prvořadým smyslem je jednak stanovit vnitřní postup od přijetí petice do jejího vyřízení, a jednak upravit rozdělení vnitřních pravomocí při nakládání s každou peticí. Petiční zákon stanoví pro vyřízení petice lhůtu 30 dnů, což se vztahuje pouze na vyřízení petice směřující do přenesené působnosti města, tedy petic zaměřených na rozhodovací činnost magistrátu. Kolik petic proti správnímu rozhodování magistrátu za svůj život sepsal nebo pod kolik takových petic připojil svůj podpis, ví nejlíp každý z nás sám.
Pokud se týká petic směřujících do samostatné působnosti, tedy záležitostí patřících radě města a zastupitelstvu města, petiční zákon se neuplatní! Při vyřizování těchto petic platí lhůty stanovené zákonem o obcích, tedy u záležitostí vyhrazených radě města 60 dnů, u věcí patřících do působnosti zastupitelstva města 90 dnů. Nutno dodat, že právě tyto petice převažují (například petice za vybudování chodníku, petice za zachování jezdeckých kasáren apod…).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV