Slavnostní odhalení Pomníku bitvy u Domažlic

17.08.2015 17:42

V pátek 14. srpna byl odhalen Pomník bitvy u Domažlic r. 1431. Na Baldově se sešly stovky lidí. Všichni byli zvědaví na monumentální dílo klatovského sochaře Václava Fialy.

Slavnostní odhalení Pomníku bitvy u Domažlic
Foto: domazlice.info
Popisek: Domažlice

Baldov jako takový má velmi zajímavou a dlouhou historii. 14. 8. 1431 se zde udála slavná bitva u Domažlic, 14. 8. 1931 byl na Baldově položen základní kámen budoucího pomníku této slavné události, který však nikdy nebyl dokončen a 14. 8. 2015 byla konečně dovršena práce našich předků. Právě v roce, kdy si připomínáme 600. výročí upálení Mistra Jana Husa.

"Je to skutečně ojedinělá událost. Neděje se příliš často, aby se v dnešní době odhalovaly pomníky, památníky nebo sochy. Tato událost se zcela jistě zapíše do historie našeho města a kalich se stane neodmyslitelnou součástí tohoto návrší," uvedl v úvodu ředitel Městského kulturního střediska v Domažlicích Kamil Jindřich.

"Je to připomínka toho, že se právě tady stala událost, která změnila historii celé Evropy. My jsme nakonec zvolili symbol kalicha, protože symbol duchovna je pro nás důležitý," podotkl ve své řeči starosta Domažlic Miroslav Mach.

"Na tento okamžik čekal Baldov 90 let. Vrací se mu sláva, čest, smysl, prostě vše, co mu bylo dlouhá léta upíráno. Je také naplněn sen našich předchůdců, na jejichž základech se podařilo dokončit tohle dílo. Za to, že tady skutečně můžeme stát, patří obrovské poděkování vedení domažlické radnice," upozornil zakladatel myšlenky obnovit památné místo na Baldově Miloš Novotný ze Společnosti pro památník bitvy u Domažlic.

Velký den zažil sochař Václav Fiala, který veřejnosti poprvé představil své dílo v celé své kráse.

"Dostal jsem nezvyklý úkol. Měl jsem přesně dané místo, navíc zcela jasně byly dané rozměry budoucího díla a úkol, že sochou bude kalich. Jsem ale polichocen, že jsem tohle dílo mohl vytvořit. Přeji si, aby pro vás byl kalich přijatelným pomníkem a snad snesitelným uměleckým zážitkem," řekl ke svému dílu Fiala.

Po slavnostním odhalení zazněl slavný husitský chorál, který si mohli všichni společně zazpívat a lidé poté mohli také napsat vzkazy budoucím generacím, které byly uloženy do speciální schránky a vloženy přímo do pomníku.

Pozvání na Baldov přijali také někteří vzácní hosté. Podívat se přijel například místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek, poslanec Parlamentu České republiky Vladislav Vilímec nebo radní Plzeňského kraje Jaroslav Šobr.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Frýdek-Místek: I letos na podzim proběhla výsadba nových dřevin

10:29 Frýdek-Místek: I letos na podzim proběhla výsadba nových dřevin

Frýdek-Místek je opět bohatší o další zeleň. Tak jako každoročně i letos na podzim proběhla výsadba …