Sokolov: Pamětní deska připomíná zaniklý německý hřbitov

26.09.2021 21:10

Pamětní deska připevněná na kameni v lesoparku pod rozhlednou Hard připomíná hřbitov, který zanikl v 50. letech minulého století.

Sokolov: Pamětní deska připomíná zaniklý německý hřbitov
Foto: wikipedia
Popisek: Sokolov.

Umístili ji sem ve čtvrtek 23. září zástupci Shromáždění německých spolků v ČR a pietního aktu se zúčastnili i starostka Renata Oulehlová a místostarosta Ladislav Sedláček. Na někdejším hřbitově byli v minulosti pochování především němečtí obyvatelé města. 

Anketa

Byla Angela Merkelová přínosem pro Evropu?

13%
80%
hlasovalo: 16915 lidí

Na území lesoparku je pod povrchem stále několik pozůstatků zaniklých hrobů i ostatky. Po válce a odsunu velké části německého obyvatelstva začal hřbitov chátrat a později byl zcela zlikvidován. Zástupci Sdružení německých spolků v ČR před dvěma lety zmapovali vybrané německé hřbitovy v Karlovarském i Ústeckém kraji. Narazili přitom na mnoho zcela zničených hřbitovů, kde už není ani poznat, že tam nějaké ostatky ještě leží. Mezi nimi byl i Sokolov. „Tato místa jsme se rozhodli připomenout pamětními deskami a město Sokolov vyslyšelo naší výzvu," uvedla koordinátorka projektu Lucie Römer ze Shromáždění německých spolků v ČR.

Na prosté tabulce jsou nápisy v německém a českém jazyce: „HIER RUHEN IN GOTT DIE EHEMALIGEN BEWOHNER DER GEMEINDE FALKENAU“ – „ZDE ODPOČÍVAJÍ V KRISTU BÝVALÍ OBYVATELÉ SOKOLOVA“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Znojmo: Koláč pro hospic přinesl rekordní výtěžek

21:23 Znojmo: Koláč pro hospic přinesl rekordní výtěžek

Ve středu 6. října 2021 se uskutečnil další ročník akce s názvem Koláč pro hospic, kterou organizuje…