Šumperk: Koronavirus se podepsal na počtu v knihovně registrovaných čtenářů

29.06.2021 20:32

Více než dva měsíce je již otevřena Městská knihovna T. G. Masaryka, od předposledního květnového pondělí je opět v provozu nejen Literární kavárna, ale i veřejný internet, který mohou zájemci využívat bezplatně patnáct minut, a čtenáři mají k dispozici také několik studijních míst v čítárně. Bez jakýchkoli omezení pak probíhá registrace čtenářů.

Šumperk: Koronavirus se podepsal na počtu v knihovně registrovaných čtenářů
Foto: Archiv autora
Popisek: Šumperk, pohled z radniční věžě

„Pravidelně sledujeme, zda se do knihovny vracejí naši uživatelé, zda si obnovují registrační poplatky. Letos jsme mohli plně otevřít až v polovině dubna, což je období, kdy i v minulosti docházeli čtenáři v delších intervalech, neboť začínají trávit čas venku, třeba na svých zahrádkách. Tento fakt se spolu s protikoronavirovými opatřeními podepsal i na statice,“ říká ředitelka knihovny Kamila Šeligová.

Ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce tak zaznamenaly letos knihovnice od začátku ledna do konce května zhruba třicetiprocentní pokles zaregistrovaných čtenářů. „Nejvíc se bohužel pokles počtu neobnovených registrací a nově registrovaných čtenářů projevil v půjčovně pro děti a mládež. Poplatek zde má oproti loňsku zaplaceno zatím jen asi šedesát procent dětí,“ přibližuje letošní statistiku Šeligová.

Celou situaci podle ředitelky knihovny poznamenalo, že základní a mateřské školy nemohly docházet do knihovny na pravidelné besedy a knihovnické lekce. „Velmi dobře spolupracujeme s učitelkami na prvních stupních základních škol, které se zapojily do projektu Poprvé do školy, poprvé do knihovny. V rámci této akce každoročně získáváme hodně nových čtenářů. Věříme tedy, že v září se situace vrátí k normálu a návštěvnost jak půjčovny pro dospělé, tak pro děti a mládež bude obdobná jako v předchozích letech,“ doufá ředitelka.

Vzápětí připomíná, že registrovat se lze nejen osobně přímo v knihovně, ale zájemci se mohou rovněž obrátit e-mailem na vedoucí oddělení služeb čtenářům Vladěnu Daňkovou (vdankova@knihovnaspk.cz). V e-mailu je třeba uvést jméno a příjmení, bydliště, datum narození a kontaktní e-mailovou adresu. Na základě těchto údajů knihovna zájemce zaeviduje do systému a zašle mu číslo bankovního účtu pro zaplacení čtenářského poplatku.

Od počátku pandemie v březnu loňského roku byla Knihovna TGM pro veřejnost zcela uzavřena celkem šedesát pracovních dnů. V té době proběhla revize knihovních fondů, během níž prošly rukama knihovnic 83 662 svazky a 2 025 CD. Knihovnice se rovněž věnovaly aktualizaci knihovního fondu, dohledávaly knihy z revize, řadily fond ve skladech, abecedně a tematicky přeřazovaly celou knihovnu a také připravovaly metodické materiály pro kulturní akce určené školám a školkám na nadcházející školní rok. Kromě toho nakupovaly a katalogizovaly knihy a zpracovávaly roční statistiku devadesáti knihoven, jež Knihovna TGM metodicky řídí. Během uzavření rovněž proběhla dezinfekce a generální úklid všech prostor knihovny.

Masarykovo výdejní okénko, které knihovna loni otevřela, fungovalo od 23. listopadu do 27. prosince a poté od 15. února do 9. dubna, mezi tím se knihy půjčovaly bezkontaktně. „Zájem o bezkontaktní výpůjčku byl velký, denně jsme v průměru nachystali sto třicet objednávek,“ říká Kamila Šeligová.

Vybrat si knihy přímo mezi regály mohli čtenáři od 12. dubna, kdy se opět otevřely obě půjčovny, mimo provoz ovšem zůstaly čítárna, Literární kavárna, WC a veřejný internet. Otevřít plně tyto služby mohla knihovna 24. května. O den později proběhlo dlouho odkládané autorské čtení Markéty Pilátové, které si „vychutnalo“ sedmatřicet posluchačů. S nevídaným zájmem veřejnosti se pak setkala první venkovní akce, kterou byl ve čtvrtek 27. května Kávový dýchánek. Dorazilo na ni kolem tří set osmdesáti návštěvníků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jablonec nad Nisou: Škola na Šumavě má zmodernizovanou tělocvičnu

8:38 Jablonec nad Nisou: Škola na Šumavě má zmodernizovanou tělocvičnu

Zrekonstruovaný interiér má tělocvična Základní školy na jabloneckém sídlišti Šumava. Práce trvaly r…