Tábor: Letošní Táborská setkání uctí odkaz Jana Žižky

09.09.2024 7:31 | Tisková zpráva
autor: PV

Tradičně v polovině září uspořádá město Tábor další ročník mezinárodního historického festivalu Táborská setkání. Letošní 33. ročník se uskuteční v termínu 13. – 15. září 2024. Dramaturgie festivalu s originální grácií vrací město na hoře Tábor o několik století zpět s cílem vykouzlit pro táborské občany a návštěvníky atmosféru pozdního středověku.

Tábor: Letošní Táborská setkání uctí odkaz Jana Žižky
Foto: mesto-tabor.cz
Popisek: Tábor

Letošní ročník festivalu, který pomyslně vstupuje do Kristových let, v programu nejvíce připomene dva milníky: 600 let od úmrtí táborského a v poli nikdy neporaženého hejtmana Jana Žižky z Trocnova a 40 let partnerství Tábora s německým městem Kostnice.

Program bude mít tradiční kontury, ale přichystá i řadu novinek. Na co se tedy mohou festivaloví návštěvníci těšit?

„V pátek večer ozáří Žižkovo náměstí ohňový průvod s hejtmanem Janem Žižkou. Rytíři Koruny České, kteří se vrací do Tábora po 5 letech, obsadili herce Zdeňka Dino Žlůvu do role táborského hejtmana. Poté bude následovat novinka, a to slavnostní akt k výročí 600 let od úmrtí Jana Žižky. Během patnácti minut se návštěvníci vrátí do doby velkého válečníka a prožijí s ním nejvýznamnější momenty jeho života v podání profesionálních šermířů Merlet, kteří patří ke špičce evropského historického šermu. Touto jedinečnou podívanou provede herec Tomáš Karger v roli kronikáře a chybět nebude ani husitský chorál v podání Martina Matouška, sólisty opery Severočeského divadla. Můžeme jen malinko poodhalit, že socha Jana Žižky pronese poselství,“ uvedla Radka Šimková, vedoucí Odboru kultury a cestovního ruchu.

Páteční večer zakončí originální hudební uskupení Harmálek Orchestr, které se rozhodlo inovovat českou dechovkovou tradici a přiblížit ji všem vrstvám společnosti v moderním, dravém a mladém provedení. V pátek večer se už také otevře Středověké tržiště na Tržním náměstí, které bude lákat na pestrou nabídku řemeslných výrobků a lahodné občerstvení.

„Sobotní novinkou bude Zbrojnice na Špitálském náměstí. Hradební prostor Velký šanc proměníme do dobového ležení s ukázkami historických řemesel,“ sdělila Radka Šimková. Nebude chybět loňská novinka Katovská ulička, dále lze navštívit Uličku chudiny, Táborský jarmark na nám. Mikuláše z Husi, Dětský ráj a chybět nebude jedna z očekávaných velkých atrakcí: ohňostroj nad Jordánem. Hudebními hvězdami večera letošních Táborských setkání budou Ewa Farna a Janek Ledecký.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Igor Červený byl položen dotaz

EU

Já teda nevím, ale vy máte dojem, že nyní v EU vše neurčují jen státy jako Německo, Francie? Možná máme právo veta, ale k čemu nám je to dobré, když nám EU diktuje vše a čím dál víc má tendenci zasahovat i do soukromí lidí? Nebo to vše se děje, protože naší zástupci v EU jsou k ničemu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Náchod: V montackých lesích rozšiřujeme biketraily

7:14 Náchod: V montackých lesích rozšiřujeme biketraily

Už brzy si užijete další úsek plný vln, lávek, klopených zatáček a čisté lesní jízdy.