Trutnov investuje do svých náměstí

27.07.2020 12:54 | Zprávy

Za poslední desetiletí město vynaložilo desítky milionů korun do oprav svých náměstí. Kompletní rekonstrukci mají za sebou Krakonošovo a Jiráskovo náměstí. Regenerace Lípového je ve fázi tvorby projektové dokumentace a na náměstí Hraničářů má město připravenou studii.

Trutnov investuje do svých náměstí
Foto: Miloš Šálek
Popisek: Trutnov, Krakonošovo náměstí

Trutnovská radnice systematicky investuje nemalé prostředky do oprav menších i větších prostranství a městského mobiliáře. Příkladem jsou trutnovská náměstí, kterých je ve městě celkem 14. „Náměstí jsou specifická místa, kde se lidé setkávají, kde nakupují, pracují, ale i tráví volný čas a odpočívají. Chceme, aby tato místa byla nejen na pohled hezká a čistá, ale také funkční,“ vysvětluje Ivan Adamec, starosta města Trutnova. Město tak opravuje nejen jednotlivé objekty, ale revitalizuje i celé prostory.

Krakonošovo náměstí

Krakonošovo náměstí, kam byla v roce 2009 navrácena socha Josefa II. za necelé 2 miliony korun, prošlo v letech 2013-2014 rozsáhlou rekonstrukcí. Cílem bylo dát náměstí vzhled co nejvíce podobný tomu za 1. republiky. Došlo k odstranění arboret a novodobého nevzhledného veřejného osvětlení a k předláždění ploch kolem soch Josefa II. a Nejsvětější Trojice kočičími hlavami. Ploše náměstí se vrátil obdélníkový tvar bez kulatých rohů, osadily se repliky historického osvětlení a zasadily lípy, vybavené zalévacím systémem. „Doplnili jsme také drobný mobiliář v dobovém designu, a to lavičky a koše, aby vzhled celého prostoru byl jednotný,“ říká trutnovský starosta. Celá akce vyšla na téměř 10 milionů korun.

V roce 2015 se celkové rekonstrukce dočkala také historická Krakonošova kašna za 3,3 miliony korun. Opravila se celá žulová nádrž a doplnila filtrace a cirkulace vody. „Povedlo se nám, i díky iniciativě skupiny trutnovských občanů, na kašnu také navrátit chybějící sochy čtyř permoníků, které dle dobových fotografií vytvořila trutnovská sochařka Paulina Skavová,“ dodává Ivan Adamec.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Pokud zůstanete u moci

Můžete zaručit, že nebudete jakkoliv usilovat o přijetí Eura? Z toho vaše průzkumu se obávám, že už jste se podvolili snahám vašich koaličních partnerů Euro přijmout a čím dál víc se stává probruselskou stranou místo toho, jak jste se k politice EU stavili dřív – což mi bylo mnohem sympatičtější

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústí nad Orlicí: Letní kino zahájilo v parku u Roškotova divadla

22:42 Ústí nad Orlicí: Letní kino zahájilo v parku u Roškotova divadla

Nově revitalizovaný park u Roškotova divadla se hned po svém otevření stal dějištěm první kulturní a…