Konkrétním přínosem bude zajištění dostupnosti kvalitní vody pro region, obyvatele, zemědělství i průmysl, fungování důležitých ekosystémových služeb krajiny, jako je ochlazování a zvlhčování klimatu nebo retence vody nebo dodržování mezinárodních závazků o udržení průtoků v řekách. A to v druhém největším dílčím povodí v České republice, které pokrývá 15 % území ČR, žije v něm 1,5 miliónu lidí a zasahuje do 6 krajů, zejména Jihomoravského a Vysočiny. Zároveň by měl program například pomoci definovat návrhy možných legislativních opatření a dosáhnout na financování plánovaných kroků.
„S reálnými dopady klimatických změn se v Brně setkáváme čím dál častěji. Příkladem může být v horkých dnech vyšší počet výjezdů záchranářů k případům zapříčiněným dehydratací,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková a upozornila na množství kroků města v oblasti udržitelného hospodaření s vodou: „V červnu jsme spustili dva nové dotační programy Zeleň střechám a Nachytej dešťovku, které mají pomoci zlepšit klima ve městě. Průběžně také instalujeme chytré vodoměry, průměrně až 8 500 kusů ročně – celkem by mělo být osazeno 43 000 odběrných míst. Tato zařízení pomáhají s významnými úsporami vody, protože jsou schopna až několikrát denně zaznamenat a přenést informace o spotřebě, z čehož je možné detekovat především úniky při poruchách na vnitřních rozvodech zákazníků.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV