Valašské Meziříčí: Archeologové narazili v kostele na 300 let starý hrob

28.05.2021 9:15

Zajímavý nález vydal na začátku druhého květnového týdne valašskomeziříčský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Archeologové zde totiž odkryli část hrobu, který by mohl patřit faráři Andreasi Ignáci Helmessinimu, jenž zemřel v roce 1707.

Valašské Meziříčí: Archeologové narazili v kostele na 300 let starý hrob
Foto: Redakce
Popisek: Náměstí ve Valašském Meziříčí

Nutnost provést malý archeologický výzkum ve farním kostele, vyvolala postupná oprava tamních dřevěných lavic. „Jsou staré cirka 250 let a nutně potřebují zrestaurovat. Jedná se však o náročný úkon, který provádíme ve spolupráci s památkáři tak, aby byla zachována co největší část původního materiálu.

Anketa

Myslíte, že se Dominik Feri ještě vrátí do politiky?

5%
71%
hlasovalo: 14730 lidí

Odhadujeme, že práce budou postupně probíhat následujících pět let,“ uvedl Pavel Stefan, farář Římskokatolické farnosti Valašské Meziříčí. Právě díky odvezení prvních dvou bloků lavic mohli archeologové a památkáři provést průzkum v prostoru před vítězným obloukem v pravé části chrámové lodi nedaleko hlavního oltáře. „Po skrytí tenké pochozí vrstvy se v severní polovině sondy objevila zřejmě barokní dlažba. Následovala navážka zejména ze stavební suti. Pod ní se ve východní části sondy nacházel základový kamenný sokl, který probíhal takřka souběžně s dnešním triumfálním obloukem. Může se tedy jednat o jeho základ nebo část západní zdi středověkého kostela svaté Kunhuty,“ přiblížil rozsah nálezu Samuel Španihel, archeolog Muzea regionu Valašsko, p. o. s tím, že zajímavější nález vydala západní část sondy. „Po odkopání zmíněné navážky se v hloubce přibližně 170 centimetrů nacházely vzájemně propojené dvě až tři pohřební jámy zahloubené do podloží. Kosterní nález obsahoval jenom nejmladší hrob orientovaný tak, že nalezený jedinec směřoval nohama k oltáři.“

Neobvyklou orientaci hrobu je dle památkářů možné spojit s pohřbíváním katolických kněží po roce 1614, které vycházelo z nařízení Rituale Romanum. V našem prostředí se však o uplatňování tohoto nařízení dá mluvit až v druhé polovině 17. století. „Pokud vycházíme z těchto zjištění, lze dovozovat, že se v nalezeném hrobě mohou nacházet ostatky meziříčského faráře Andrease Ignáce Helmessiniho. Právě u něj máme doloženo, že ve zdejší farnosti zemřel 7. června 1707 a byl zde také pohřben,“ uzavřel Petr Zajíc, památkář valašskomeziříčské radnice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Varnsdorf: Vzácná návštěva, do Varnsdorfu přijel indický velvyslanec

21:21 Varnsdorf: Vzácná návštěva, do Varnsdorfu přijel indický velvyslanec

Jeho Excelence Hemant H. Kotalwar, indický velvyslanec, navštívil Varnsdorf.