Valašské Meziříčí: Barokní brána je jako nová

27.11.2020 12:03

Odborným restaurátorským zásahem za bezmála 170 tisíc Kč bez DPH prošla památkově chráněna brána s erbem Žerotínů, která stojí u stejnojmenného zámku. Město na její obnovu získalo dotaci od Ministerstva kultury ČR.

Valašské Meziříčí: Barokní brána je jako nová
Foto: Redakce
Popisek: Náměstí ve Valašském Meziříčí
reklama

Barokní brána je dnes nedílnou součástí zámku Žerotínů, jehož první nádvoří spojuje se Stříbrnou uličkou a nábřežím Rožnovské Bečvy. Nebylo tomu ale tak vždy. „Vznikla kolem roku 1750 a původně se jednalo o vstupní portál do vrchnostenského dvora v Krásně nad Bečvou. Od roku 1973 je součástí zámku Žerotínů, kam byla přenesena. Jejím nejvýraznějším motivem je erb Františka Josefa hraběte ze Žerotína,“ přiblížil historii brány Jan Anlauf, kastelán jižního křídla zámku.

Po téměř 50 letech na novém místě však již kamenné prvky brány potřebovaly restaurovat, aby se je podařilo zachovat pro další generace. „Za tímto účelem jsme využili dotační Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón Ministerstva kultury ČR. Díky tomu jsme získali na restaurování brány dotaci 80 tisíc a dalších bezmála 90 tisíc korun jsme zaplatili z rozpočtu města,“ uvedla valašskomeziříčská místostarostka Yvona Wojaczková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihlava: Vedle atletického stadionu na louce na Heulose se začalo lyžovat

21:30 Jihlava: Vedle atletického stadionu na louce na Heulose se začalo lyžovat

Technický sníh ze sněžných děl by měl vydržet vyšší teploty i po oblevě, lyžaři v Jihlavě se tedy za…