Valašské Meziříčí: Helštýn ozdobí Florální oáza

14.03.2021 18:01

Ojedinělý projekt v rámci České republiky vznikne už letos na jaře ve Valašském Meziříčí. Na místním památném vrchu Helštýn vyroste Florální oáza s katedrálou stromů o rozměrech 51 x 30 metrů podle návrhu umělce Jiřího Černického.

Valašské Meziříčí: Helštýn ozdobí Florální oáza
Foto: Redakce
Popisek: Náměstí ve Valašském Meziříčí

Od roku 1948 stojí na Helštýně památník obětí 2. světové války, který v roce 2019 doplnil půdorys barokního letohrádku Belvedere, jenž zde stál až do poloviny 19. století.

Anketa

Je Miloš Zeman dobrým prezidentem? (Ptáme se od 10.3.2021)

79%
21%
hlasovalo: 39164 lidí

„Helštýn patří k dominantám Valašského Meziříčí a je oblíbeným cílem výletů s krásným výhledem na město. I to byl jeden z důvodů, který nás po náročném hledání vhodné lokality vedl k rozhodnutí umístit zde unikátní Florální oázu,“ přiblížila místostarostka Yvona Wojaczková a navázala: „Její součástí bude katedrála podle návrhu umělce Jiřího Černického, který vytvořil sakrální stavbu tvořenou 57 kusy vzrostlých jabloní, topolů a dubů. Tuto ojedinělou stavbu bude navíc lemovat květnatá louka.“ Projekt doplní také arboretum starých odrůd 25 kusů ovocných stromů – jabloní, hrušní, slivoní a třešní.

Náklady na vybudování Florální oázy vyčíslila radnice na cirka 514 tisíc Kč. „Na realizaci projektu jsme obdrželi dotaci bezmála 463 tisíc korun od místní společnosti CS CABOT, spol. s. r. o., za což jsme moc rádi. Společně se nám tak podaří vytvořit nejen unikátní veřejný prostor a cíl výletů, ale také přispět ke zlepšení životního prostředí v našem městě,“ dodává valašskomeziříčská místostarostka Wojaczková.

Realizací projektu je pověřena městská společnost Městské lesy a zeleň, s. r. o., která na území Valašského Meziříčí provádí většinu výsadeb a stará se také o údržbu zeleně. „Na přípravě projektu jsme se podíleli poslední dva roky. S výsadbou chceme začít na jaře s tím, že hotovo má být do konce letošního května. Následně zajistíme nezbytné tvarování a péči o stromy i další zeleň tak, aby Florální oáza mohla sloužit všem občanům i návštěvníkům Valašského Meziříčí,“ řekl Marek Netolička, jednatel městské společnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Litoměřice: Po vinobraní začne přeložka kanalizačních vpustí na hlavním tahu městem

18:05 Litoměřice: Po vinobraní začne přeložka kanalizačních vpustí na hlavním tahu městem

Dopravu na frekventované silnici v ulici Na Kocandě v Litoměřicích ve směru na Českou Lípu budou od …