Varnsdorf: Obyvatelé města za minulý rok odevzdali vysloužilé elektrozařízení o váze 73,54 tun

17.04.2024 16:31 | Tisková zpráva

Díky obyvatelům se město může za rok 2023 pochlubit výsledky sběru vysloužilého elektrozařízení předaného ke zpětnému odběru společnosti Elektrowin o celkové hmotnosti 73,54 tun.

Varnsdorf: Obyvatelé města za minulý rok odevzdali vysloužilé elektrozařízení o váze 73,54 tun
Foto: Varnsdorf
Popisek: Varnsdorf

Každý obyvatel tak odevzdal průměrně 4,96 kg spotřebičů. Ušetřili jsme tak spotřebu elektřiny a snížili produkci skleníkových plynů. Nespotřebovali jsme ropu, železnou rudu, měď a hliník, které jsou potřebné pro průmyslovou výrobu. Nahradili jsme je právě recyklací odevzdaných spotřebičů.

Konkrétní přínos obyvatel vyčísluje Osvědčení o podílu na zlepšení životního prostředí, které na základě dosažených výsledků vystavil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin. Vyplývá z něj, že díky našim odpovědným obyvatelům došlo za rok 2023 k úspoře produkce CO2 o 829,13 tun. Tipnete si, kolik smrků pohltí stejné množství CO2? 319 ks!

Také nebylo nutné vytěžit a spotřebovat 43 129,16 litrů ropy. Představte si, že z tohoto množství se pokryje spotřeba pohonných hmot auta např. na cestu z Prahy do Brna po dálnici D1 a to 1 613x. Došlo také k úspoře 443 980,23 kWh energie. Asi stejné množství, jako kdybychom spustili cyklus myčky nádobí 443 981x.

Z odevzdaného množství spotřebičů se podařilo vrátit do výroby 42 621,52 kg železa. Takové množství recyklovaného železa je možné použít pro výrobu 1747 kusů nových praček, aniž by bylo nutné těžit železnou rudu. Recyklací vysbíraných spotřebičů se také podařilo získat 1 472,10 kg mědi, což stačí pro ražbu 261707 1€ mincí, nebo 1 781,59 kg hliníku, který by stačil na výrobu 118 773 plechovek o objemu 0,33 litru.

Pamatujte! Elektrozařízení obsahuje nejen dále využitelné materiály, ale také škodlivé látky. Odhozením do popelnice se elektrozařízení nedostanou k recyklaci, ale skončí nevyužité na skládce. Odevzdávejte spotřebiče zdarma na sběrný dvůr, nebo poslednímu prodejci při zakoupení nového!

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Znojmo: Diskutovali nad možnostmi snížení dopravní zátěže

22:28 Znojmo: Diskutovali nad možnostmi snížení dopravní zátěže

Jak snížit dopravní zátěž ve Znojmě. To bylo hlavní téma diskuze odborníků v Centru Louka.