Vsetín: Internet zdarma zaplatila Evropská unie

24.09.2020 17:39

Od konce srpna mohou Vsetíňané zdarma využívat na šesti místech ve městě připojení k internetu, a to díky úspěchu v celoevropském projektu WIFI4EU financovaném Evropskou unií. Jeho cílem je rozšíření a zajištění bezplatného přístupu k internetu na veřejných prostranstvích.

Vsetín: Internet zdarma zaplatila Evropská unie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolní náměstí ve Vsetíně
reklama

Do projektu vyhlášeného Evropskou komisí se město přihlásilo již loni a uspělo. Následně proběhla anketa mezi veřejností, v níž mohli lidé navrhovat místa, kde by bezplatnou „wifi“ přivítali. Dle návrhů a po posouzení technických možností pak bylo vybráno šest míst, kde společnost Sychrovnet instalovala antény umožňující bezplatné připojení k internetu. „Na realizaci tohoto projektu jsme získali voucher v hodnotě 15 tisíc eur, který jsme použili na nákup potřebného technického vybavení a jeho instalaci,“ uvedl starosta Jiří Růžička s tím, že město se zavázalo tyto přístupové body k internetu provozovat po dobu udržitelnosti projektu, tedy minimálně tří let. To jej vyjde na přibližně 80 tisíc korun. „Samozřejmě ale počítáme s tím, že bezplatnou wifi udržíme v provozu delší dobu,“ dodal starosta.

Připojení k „wifině“ nazvané WIFI4EU je možná bez jakéhokoli hesla. Rychlost stahování dosahuje 30 Mbps.

A kde je tedy možné se bezplatně k internetu připojit? Dvě antény jsou umístěny nad hlavním vchodem do domu kultury a pokrývají prostranství před radnicí, další dvě jsou pak na autobusovém nádraží - jedna na věžovém domě a jedna na jedné z autobusových zastávek, tak, aby bylo pokryto signálem celé nástupiště. Další přístupový bod je na Horním náměstí – na objektu Maštalisek – signál zde pokrývá parčík mezi touto historickou budovou a zámkem. Internet je dostupný také na hřišti s umělou trávou Pod Pecníkem, kde wifi pokrývá celý sportovní areál. Dvě další antény jsou umístěny na budově zimního stadionu a umožní připojení k internetu před ním, na parkovišti a v nedalekém sportovním areálu. Poslední dvě antény byly instalovány na objektu městských lázní a pokrývají areál venkovního koupaliště, ale také přilehlých antukových kurtů u Sokolovny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Valašské Meziříčí: Nový přechod ochrání chodce

11:44 Valašské Meziříčí: Nový přechod ochrání chodce

Chodníky na ulici Komenského mezi budovou bývalého potravinářského učiliště a stanovištěm MHD u námě…