Vyškov: SOS tlačítko. Město zvažuje zavedení služby tísňové péče

06.05.2021 17:57

Jednoduché tlačítko, které lze nosit na krku jako přívěšek nebo na ruce podobně jako hodinky. Je napojeno na kontaktní telefonní linku, na které je nepřetržitě přítomen zdravotnicky školený asistent.

Vyškov: SOS tlačítko. Město zvažuje zavedení služby tísňové péče
Foto: Vyškov
Popisek: Vyškov
reklama

Takzvaná tísňová péče je určena seniorům a osobám se zdravotním postižením a město Vyškov nyní zjišťuje, zdali je o ni ze strany obyvatel města zájem.

Anketa

Jste Čech, nebo Evropan?

96%
2%
hlasovalo: 22053 lidí

Princip tísňové péče je velmi jednoduchý. Majitel tlačítka ho zmáčkne v případě fyzických či psychických potíží. Poté může jeho prostřednictvím komunikovat s asistentem, který vyhodnotí, jakou pomoc dotyčný potřebuje, popřípadě kontaktuje záchrannou službu, rodinu či blízké osoby. SOS tlačítko dokáže přivolat pomoc i samo – v případě pádu, nehybnosti či bezvědomí svého majitele.

Kromě těchto základních funkcí umožňuje nastavit i některé další, podle typu přístroje a poskytovatele služby. Například pouhé povídání si s asistentem, upozorňování na dobu užití léků nebo pravidelnou kontrolu psychické pohody majitele.

„Rádi bychom našim občanům z řad seniorů nebo zdravotně postižených osob tuto službu nabídli, nejde ale o úplně levnou záležitost, a v první fázi proto potřebujeme zjistit, jestli by o ni vůbec měli zájem a za jakých podmínek,“ vysvětluje místostarostka Karin Šulcová potřebu zjišťování poptávky po tísňové péči ve Vyškově.

Podm ínky, za jakých bude služba nakonec realizována, závisí na mnoha faktorech a je možné, že její zavedení bude vyžadovat i finanční spoluúčast uživatelů SOS tlačítka. „Je pro nás nyní velmi důležité, aby se případní zájemci ozvali. Podle jejich představy a možností pak lépe nastavíme podobu služby v našem městě,“ vyzývá obyvatele města sociální pracovnice Městského úřadu Vyškov Zuzana Machalová.

Realizace nové služby je jednou z priorit Komunitního plánu pro ORP Vyškov. Na tomto opatření pro cílovou skupinu seniorů a osob se zdravotním postižením se shodli zástupci zdejších poskytovatelů sociálních služeb, jejich uživatelů a vedení města.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jablonec nad Nisou: První týdny fungování potvrzují význam K-centra

18:35 Jablonec nad Nisou: První týdny fungování potvrzují význam K-centra

K-centrum Liberec a Jablonec nad Nisou má za sebou první týdny práce v nově otevřeném detašovaném pr…