Vyškov: Společnost Respono nikdy nezaujímá politické postoje

18.03.2023 19:09 | Tisková zpráva

Prohlášení společnosti Respono, a. s.

Vyškov: Společnost Respono nikdy nezaujímá politické postoje
Foto: Vyškov
Popisek: Vyškov

Společnost RESPONO, a.s., IČ 49435612, se sídlem Cukrovarská 486/16, Vyškov-Město, 682 01 Vyškov (dále jen „RESPONO“), je akciovou společností, která byla založena v r. 1993 za účelem poskytování služeb svým akcionářům (města a obce) v oblasti odpadového hospodářství. V současné době má RESPONO 88 akcionářů. Byť se jedná o společnost, jejíž akcionářská struktura sestává výhradně z měst a obcí, je RESPONO apolitická společnost a nikdy nezaujímá politické postoje.

Patrně v důsledku politických změn, které se v nedávné době udály ve městě Vyškov, rozšířila bývalá starostka města Karin Šulcová a politický klub hnutí ANO zprávu ve které, mimo jiné, uvádějí zavádějící a nepravdivé informace, které se dotýkají společnosti RESPONO.

Představenstvo RESPONO, na svém mimořádném zasedání dne 10.3.2023 konstatovalo, že míra tendenčnosti a nepravdivosti je tak intenzivní, že je nezbytné se k některým tvrzením politického klubu hnutí ANO a paní Šulcové vyjádřit. Předně nutno konstatovat, že ohledně zmíněného trestního řízení, ve kterém nebylo RESPONO obviněno, obžalováno, jakožto ani nebylo v postavení podezřelého, platí, že toto řízení bylo pravomocně skončeno odsouzením několika fyzických osob a jedné právnické společnosti. Žádný z odsouzených nebyl pracovník společnosti RESPONO.

Anketa

Je v pořádku hrozit blokádami vládních budov?

93%
5%
hlasovalo: 38333 lidí

Společnost RESPONO v roce 2020 prodala podíl v dřívější dceřiné společnosti REBIOS, provozující bioplynovou stanicí. Informace o „šoku“ z prodeje REBIOSU, jak je uvedeno ve sdělení paní Šulcové, je zcela tendenční a nepravdivá. Proces prodeje společnosti REBIOS byl s akcionáři RESPONO opakovaně konzultovaný a odsouhlasený. Důvody pro odpojení REBIOS od RESPONO byly dlouhodobé technické a ekonomické problémy bioplynové stanice, což mělo negativní dopady i na mateřskou společnost RESPONO.

Zcela zavádějící je však informace, že REBIOS byla prodána “pod cenou“. Je nutné si uvědomit, že kupující společnost převzala i zbytek nesplaceného úvěru a ostatní závazky této společnosti. Hodnota podílu společnosti REBIOS byla stanovena znalcem. Ohledně prodeje se uskutečnila distanční jednání akcionářů, kteří byli plně informováni o všech souvislostech s tímto prodejem. Konečně pak platí, že k prodeji společnosti REBIOS došlo na základě rozhodnutí valné hromady RESPONO, a to drtivou většinou akcionářů.

Ze zprávy paní Šulcové a politického klubu hnutí ANO, zřejmě zcela záměrně, vypadla informace, že ředitelem společnosti RESPONO a jedním z jednatelů REBIOS s.r.o. byl do března 2017 Ing. Pavel Horáček, člen a současný zastupitel hnutí ANO. Toto období bylo poznamenané velmi špatnými hospodářskými výsledky. Současný ředitel Ing. Černošek a vedení společnosti RESPONO nastartovali po jeho odchodu ozdravné ekonomické procesy, díky nimž se společnost RESPONO finančně i personálně stabilizovala a mohlo dojít k obnově zanedbaného vybavení.

Zmíněné „nepochlubení se“ založením nové dceřiné společnosti ResponoCom je z kategorie neuvěřitelně zkreslujících tvrzení. Účelem tohoto kroku bylo umožnění navazování přímé spolupráce mezi RESPONO a jejími akcionáři v oblasti odpadového hospodářství s tím, že tzv. komerční aktivity byly převedeny právě na založenou dceřinou společnost ResponoCom. Tento velmi náročný restrukturalizační krok byl důkladně a opakovaně projednán s akcionáři RESPONO, a to počínaje opakovanými písemnými zprávami, přes online setkání akcionářů až po konečně rozhodnutí akcionářů na valné hromadě, jejíž průběh osvědčil notář. Rovněž byl podrobně konzultován s právníky největšího akcionáře - města Vyškova. Celý proces založení ResponoCom tak byl legitimní a hospodářsky důvodný. Navíc s odstupem času je nutno konstatovat, že přinesl pozitivní hospodářské výsledky.

Z těchto důvodů se představenstvo jednomyslně vymezuje proti nepodloženým nařčením bývalé starostky a politického klubu hnutí ANO ve Vyškově.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

To s tím porušováním slibů začínáte brzy

Před volbami jste slibovali nezvyšovat ceny MHD, teď jste u moci asi měsíc a už slib porušujete a ceny jízdenek zvyšujete. Navíc v době, kdy ceny pohoných hmot klesají. Co se teda změnilo, že jste takhle otočili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velké Meziříčí: Geodeti začínají vyměřovat vysokorychlostní trať

16:59 Velké Meziříčí: Geodeti začínají vyměřovat vysokorychlostní trať

Příprava stavby vysokorychlostní železnice se posouvá vpřed. Našeho území se zatím dotknou pouze geo…