Žatec: Knihovna v novém. Čtenáři si zvykají na nové řazení knih

06.01.2019 8:36

Nejprve nová fasáda. Pak šatní skříňky už na chodbě nad schodištěm. Poté recepce – společná pro dětské i dospělé oddělení. A pak ještě nové řazení knih v oddělení beletrie.

Žatec: Knihovna v novém. Čtenáři si zvykají na nové řazení knih
Foto: wikipedia
Popisek: Žatec.

To jsou novinky, které postupně vnímají čtenáři, již přicházejí do nově rekonstruované hlavní budovy Městské knihovny Žatec. První přišli dnes hned krátce po deváté hodině.

„Musíme vás varovat, máme tu změnu v řazení knih, všechny jsou abecedně a označené piktogramy. Srdíčko je čtení pro ženy, červená označuje detektivky,“ ukazovala jedna z knihovnic prvním návštěvnicím opravené knihovny.

„Z toho úplně nadšené nejsme, je to změna. Ale zvykneme si. Jinak je knihovna pěkná, už jsme se sem moc těšily,“ říkaly střídavě dvě první návštěvnice. Přiznaly, že dříve byly zvyklé si zajít do místnosti s oblíbeným žánrem. Nyní ale budou muset chodit po knihovně, což byl právě záměr: aby se lidé dostali do všech částí beletristického oddělení. V celé knihovně jsou nové regály, trochu jinak rozestavené – a celkem je v knihovně o něco více titulů.

K novinkám patří elektronická brána, díky které se urychlí příjem i výdej knih. Už není potřeba každou otevírat kvůli čárovému kódu, stačí s ní přejet nad deskou u recepčního pultu. Zároveň tato elektronická novinka zabraňuje krádežím knih, protože u knihy, již neoznačí knihovnice, začne elektronický rám pípat.

Jediná změna, kterou možná někteří lidé čekali, ale stále chybí, je výtah. Zatím. Vedení města i knihovny stále počítá, že výtah pro starší či hůře chodící čtenáře se stavět bude. V původním projektu nebyl a dodatečně jej nebylo možné začlenit kvůli podmínkám dotace a přísným požadavkům památkářů. Nyní už se povedlo s památkáři vymyslet, kam výtah umístit zvnějšku jako přístavbu. Chybí ještě dohodnout výjimku, aby se mohl výtah udělat co nejrychleji, ale zároveň nebyly porušeny podmínky dotace udělené z IROP.

Oprava hlavní budovy knihovny stála celkem 13 milionů a začala na podzim 2017. Hlavním důvodem, proč se rekonstrukce historické budovy na náměstí Svobody prováděla, byl špatný stav krovů a střechy, do které zatékalo. Část trámů v krovech byla napadená plísní a dřevomorkou. Kdyby se k rekonstrukci nepřistoupilo, hrozilo časem propadnutí střechy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Praha: Hlavního město nevybralo ředitele magistrátu. Chystá se nové výběrové řízení

21:14 Praha: Hlavního město nevybralo ředitele magistrátu. Chystá se nové výběrové řízení

Dnes se uskutečnilo poslední jednání v rámci výběrového řízení na ředitele nebo ředitelku Magistrátu…