Zlín: Vědci z Centra polymerních systémů získali ocenění Vizionáři 2021

23.05.2022 10:11 | Tisková zpráva

Vědci z Centra polymerních systémů ve Zlíně získali ocenění Vizionáři 2021. Cenu si odnesli za projekt AlterBio, jehož cílem je výzkum, vývoj a návrhy komercializace inovativních antimikrobiálních systémů pro plasty, nátěrové hmoty, kosmetiku a textil.

Zlín: Vědci z Centra polymerních systémů získali ocenění Vizionáři 2021
Foto: zlin.eu
Popisek: Zlín, ilustrační foto.

Antimikrobiální složky je možno navázat na polymerní systémy tak, aby chránily pouze povrch materiálu a neměly dopad na životní prostředí. Tímto způsobem lze dosáhnout dlouhodobé antimikrobiální ochrany ošetřených materiálů bez nežádoucích zdravotních a ekologických dopadů.

Díky spojení subjektů z různých odvětví, kterými jsou firmy a organizace Synpo, Centrum organické chemie, Biomedica, Fatra, INOTEX, Státní zdravotní ústav v Praze a dále Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a Univerzita Palackého v Olomouci, bylo možno v rámci jednoho projektu řešit několik různých okruhů.

Tým z výzkumné skupiny Environmentální technologie se v rámci projektu podílel především na aplikaci alternativních šetrných antimikrobiálních látek do struktury plastů ve spolupráci s Fatrou. Také probíhala spolupráce se Státním zdravotním ústavem z hlediska optimalizace a sjednocení metodik antimikrobiálního testování takových systémů.

„Nedílnou součástí výzkumných aktivit byla podrobná testování materiálových i zpracovatelských vlastností nově vyvíjených složek, které byly cíleny na zlepšení ekonomických a ekologických aspektů výroby,“ sdělila Martina Pummerová z CPS.

Anketa

Vadí vám, že Babiš místo jednání sněmovny objížděl Moravu s obytňákem?

hlasovalo: 15950 lidí

„Druhý okruh projektu zkoumaný na CPS byl zaměřen na antimikrobiální povlaky či laky, které lze definovat jako vrstvu bránící mikrobiální kolonizaci substrátu. V praxi je volba vhodného typu povrchové úpravy rozhodující pro specifické aplikace, zvláště s ohledem na vztah mezi požadovanými vlastnostmi a cenou. V rámci těchto aktivit byly upravovány matrice na bázi termoplastů, a to zejména PET fólie pro balení potravin a různé typy polyolefinů,“ popsal dále Vladimír Sedlařík, garant výzkumné skupiny Environmentální technologie.

Výstupy projektu jsou zaměřeny na transfer výsledků laboratorního výzkumu do provozního měřítka. Tento převod a odladění výroby je úzce spjat s optimalizací technologie výroby s dlouhodobým testováním materiálových vlastností výrobků tak, aby veškerý vývoj směřoval k odladění těchto aktivit a převedení do průmyslu.

Tato práce byla podpořena Technologickou agenturou České republiky v rámci programu Centra kompetence pod vedením Kateřiny Zetkové ze společnosti Synpo. Vlastní výzkumné řešení probíhalo v letech 2015-2019. Od této doby probíhá implementace aplikačně významných výstupů a jejich převedení do výroby.

Cílem projektu Vizionáři, který jedenáctým rokem pořádalo sdružení CzechInno, je ocenit inovativní projekty a napomoci komercializaci inovativních nápadů. Podle výkonné ředitelky CzechInno Terezy Šamanové je cílem akce nejen ocenit vizionářské projekty, ale nabídnout jejich autorům vhodné vazby a kontakty ke spolupráci. „Vyhlášením cen Vizionáři nekončí, vše pokračuje spoluprací,“ řekla.

Celkem bylo do 11. ročníku podáno 44 přihlášek z 11 krajů. „Zastoupená byla řada oblastí, mnohé projekty byly výsledkem mezioborové spolupráce. Dvě oblasti ale z tohoto ročníku vykukovaly nejvíce, a to environmentální technologie a digitalizace,“ prozradil předseda odborné poroty Pavel Švejda z Asociace inovačního podnikání ČR.

Sdružení CzechInno je zájmovým sdružením právnických osob, které vzniklo v roce 2011 s cílem efektivně podporovat inovace v českém podnikatelském prostředí. Je autorem unikátního systému podpory inovací v českých firmách a veřejném sektoru, nositelem řady regionálních, národních i mezinárodních projektů se zaměřením na podporu rozvoje inovací a zakladatelem Středoevropské platformy pro digitální inovace CzechInno a spoluzakladatelem Hubu pro digitální inovace.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyškov: Rekonstrukce vodní nádrže začala, nabídne přírodní koupání

21:17 Vyškov: Rekonstrukce vodní nádrže začala, nabídne přírodní koupání

Obnovování původních nebo budování nových. Město i nadále Vyškovanům nabízí možnosti vyrazit do přír…