Zlín chystá revoluci v řízení dopravy. Připravuje Inteligentní telematický systém s prvky C2X

26.01.2024 20:02 | Tisková zpráva
autor: PV

Plán statutárního města Zlína proměnit se v moderní evropské město, které hraje prim v dopravní telematice, dostává jasné obrysy. Právě v těchto dnech vrcholí příprava návrhu Inteligentního telematického systému (ITS), jehož cílem je zvýšit plynulost a bezpečnost městské dopravy. Součástí projektu bude instalace komunikační technologie C2X, která umožní komunikaci nejen mezi vozidly, ale i mezi 45 městskými křižovatkami včetně přechodů. Tato technologie se už nachází v některých nově vyrobených automobilech a od letošního roku jí bude povinně vybaven každý nově vyrobený vůz.

Zlín chystá revoluci v řízení dopravy. Připravuje Inteligentní telematický systém s prvky C2X
Foto: zlin.eu
Popisek: Zlín, ilustrační foto.

V praxi to znamená, že ITS bude s přispěním inteligentních prvků schopen hlídat plynulý průjezd křižovatkami napříč městem. „Systém bude dokonalou pastí pro nezodpovědné řidiče, jelikož bude umět rozpoznat a současně předat informaci o nejčastějších přestupcích, které trápí město Zlín a to hlídání zastavení v křižovatce, průjezd na červenou, otáčení vozidel v křižovatce a ohrožení chodců na přechodech. Způsob a rozsah kontroly se přitom bude dále konzultovat s městskou i státní policií,“ uvedl radní Václav Kovář, který má v kompetenci dopravu a její alternativní způsoby. Výměnou za zvýšenou zodpovědnost dostanou řidiči unikátní systém pro plynulý a bezpečný průjezd městem.

Přípravu unikátního projektu financuje částkou 150 milionů korun Operační program Doprava v rámci ITI Zlínské aglomerace. Město Zlín poskytne ze svého rozpočtu dalších 75 milionů korun. S vlastní realizací se počítá od poloviny roku 2025 do konce roku 2026.

Součástí systému budou nové semafory, datové sítě, senzory a moderní technologie pro řízení dopravy v reálném čase. Novinka navíc umožní preferovat linky městské hromadné dopravy nebo bezpečný průjezd složek Integrovaného záchranného systému.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústí nad Labem mezi návštěvníky Dne s IZS a Armádou

22:41 Ústí nad Labem mezi návštěvníky Dne s IZS a Armádou

Stánek města nabídl odpočinek i prostor pro sdílení názorů.