Znojmo: Kaplička v Kasárnách je nejlépe opravenou památkou v kraji

05.05.2021 21:23

Nejlépe opravenou památkou Jihomoravského kraje za rok 2020 v kategorii drobných staveb je kaplička se sochou sv. Jana Nepomuckého v Kasárnách, v městské části Znojma. Za první místo získalo město odměnu 50 tisíc korun.

Znojmo: Kaplička v Kasárnách je nejlépe opravenou památkou v kraji
Foto: znojmocity.cz
Popisek: Letecký pohled na centrum města Znojmo

Odborná porota vybírala ze 45 nominovaných památek, které soutěžily v jednotlivých kategoriích. Dobrou zprávu přivezl ze zasedání Zastupitelstva Jihomoravského kraje Karel Podzimek, místostarosta Znojma a krajský zastupitel. „Nejen Znojmo, ale i okres může být hrdý. Cenu veřejnosti získala i obec Blížkovice a její kostel sv. Bartoloměje a mezi oceněnými je i rekonstruovaná keramická továrna v Kravsku. Děkujeme majitelům, že se o své památky starají a gratuluji k úspěchu,“ řekl místostarosta Karel Podzimek.

Kasárenská kaplička, která soutěžila v kategorii drobné stavby, je umístěná u bývalé císařské silnice ve středu městské části Kasárna. V těsné blízkosti vstupu do kapličky se nachází druhotně umístěná barokní socha sv. Jana Nepomuckého ze 40. let 18. století vytvořená v dílně Jiřího Antonína Heinze na objednávku znojemských jezuitů. Druhé místo v této kategorii získala boží muka v obci Vratěnín.

V kategorii velkých staveb získala první místo Keramická továrna Kocanda v obci Kravsko, druhé místo obsadil Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Ratíškovicích.

V kategorii výtvarné umění, resp. restaurování, získala první místo práce z Brna, a to restaurátorská obnova fresek v kostele sv. Leopolda. Druhé místo získal oltář svatého Kříže v kostele Jména Panny Marie, který nalezneme ve farnosti ve Křtinách.

O rekonstrukci kapličky

Město Znojmo kapličku nechalo kompletně zrekonstruovat v roce 2020. Kromě oprav fasády, oken, dveří a střechy, proběhly i práce v interiéru. Provedena byla sanace zdiva, izolace podlahy a položení nové dlažby. Při odstraňování vnitřní výmalby byla objevena původní interiérová výzdoba stěn, která byla obnovena a doplněna. Ze stěn interiéru bylo odstraněno sololitové obložení a nahrazeno dřevěným deskovým opěradlem. Interiér byl na závěr vybaven novým sedacím nábytkem.

Změny se dočkalo také nejbližší okolí stavby. Její předprostor byl vydlážděn kamenným odsekem. V rámci oprav byla do důstojnější polohy posunuta socha sv. Jana Nepomuckého. Socha světce byla následně restaurována a byl pro ni zhotovený nový slohově odpovídající podstavec. Restaurování sochy provedl Petr Roztočil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihlava je i přes koronavirovou krizi v dobré a stabilní finanční kondici

21:45 Jihlava je i přes koronavirovou krizi v dobré a stabilní finanční kondici

Město má splacené všechny úvěry. Také ztráty způsobené koronavirem jsou v Jihlavě místo původně odha…