Znojmo: Parádní výsledek! Znojmáci vytřídili 96 000 kg elektra

16.07.2019 15:13

Za rok 2018 zajistili občané Znojma sběr 96 000 kilogramů elektrozařízení a přispěli tek například ke snížení emise skleníkových plynů nebo úspoře vody. Studii výsledků sběru elektroodpadů město Znojmo obdrželo od neziskové společnosti ASEKOL, se kterou Znojmo dlouhodobě spolupracuje na recyklaci vytříděného elektra.

Znojmo: Parádní výsledek! Znojmáci vytřídili 96 000 kg elektra
Foto: znojmocity.cz
Popisek: Letecký pohled na centrum města Znojmo
reklama

Tím, že bylo takové množství elektrospotřebičů odevzdáno a následně předáno k recyklaci, bylo podle studie LCA (více níže) uspořeno 1 217,20 MWh elektřiny, 65 781,57 litrů ropy, 5 487,53 m3 vody a 48,20 tun primárních surovin.

Takové množství ropy odpovídá spotřebě stejného množství potřebného k ujetí 967 376 kilometrů osobním automobilem. Další zajímavé číslo je množství uspořené vody, to se rovná stejnému množství při 73 658 sprchováních. Tříděním elektra se také snížily emise skleníkových plynů o 256,95 tun CO2.

Tento výsledek jednoznačně ukazuje, že zpětný odběr elektrozařízení, i těch nejmenších, má nezanedbatelný pozitivní dopad na životní prostředí. Všichni ti, kteří tříděním takto zásadně přispívají k ochraně životního prostředí, si zaslouží obrovský dík.

Město Znojmo od společnosti ASEKOL obdrželo Certifikát environmentálního vyúčtování za rok 2018. Jde o přesný výpočet přínosu pro životní prostředí, který vznikl na základě zpětného odběru a recyklace vysloužilých elektrospotřebičů odevzdaných občany města Znojma. Základem je studie životního cyklu (tzv. LCA – Life Cycle Assesment) vyřazených televizí a monitorů i drobných elektrospotřebičů.

Kam tedy odevzdat vysloužilé elektro?

Staré a nefunkční elektrické spotřebiče podléhají tzv. zpětnému odběru, který zajišťují specializované firmy, jako je například nezisková společnost ASEKOL. Ta má ve Znojmě rozmístěny červené kontejnery na drobné elektro (baterie, kalkulačky, rádia, drobné počítačové vybavení, telefony apod.). Větší elektro (televize, monitory, zářivky lednice aj.) patří na sběrný dvůr v Dobšické ulici nebo v Příměticích. Každý, kdo má zájem třídit vysloužilé elektro, si může najít nejbližší sběrné místo na www.sberne-dvory.cz nebo ZDE.

Důležité a praktické informace, jak správně třídit odpad, nalezne každý na webu Rodiny Okurkovy – portále věnovanému odpadům, čistotě a zeleni ve městě. Portál se mimo jiné snaží hravou formou občanům radit a nabádat je ke správnému třídění odpadů.  Více ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pardubice: Od Hradce u Lidlu auta nesjedou

14:51 Pardubice: Od Hradce u Lidlu auta nesjedou

Až do čtvrtka 15. října stavbaři zcela uzavřou část kruhového objezdu u Lidlu na Palackého třídě. V …