Znojmo: V Popicích opravují okolí hřbitova

28.10.2020 19:03

Další návrh z projektu Tvoříme Znojmo se brzy zařadí mezi zrealizované. V Popicích pracuje stavební firma na opravách v areálu zdejšího kostela a hřbitova, které navrhnul Marek Venuta v druhém ročníku participativního rozpočtování.

Znojmo: V Popicích opravují okolí hřbitova
Foto: znojmocity.cz
Popisek: Letecký pohled na centrum města Znojmo
reklama

Jeho cílem bylo zajistit ke kostelu a na hřbitov bezpečný, bezbariérový přístup pro všechny příchozí. Nad rámec projektu Tvoříme Znojmo se opravuje i zeď hřbitova. Vše má být hotovo v polovině listopadu.

Hřbitov se nachází v areálu kostela a fary v Popicích, který je obehnán ohradní zdí. Kostel, fara, ohradní zeď a brána v ní jsou kulturní památkou. I proto realizaci projektu předcházelo zpracování projektové dokumentace a jednání s odborem školství, kultury a památkové péče a Národním památkovým ústavem. Veškeré úpravy se provádějí tak, aby materiálově a konstrukčně korespondovaly s historickými objekty v areálu.

Přístup ke kostelu a na hřbitov byl složitý především pro seniory či příchozí s hendikepem. Stěžovaly ho schody, nepřítomnost nájezdů a také nerovnosti povrchu. První práce na změnách k lepšímu se zahájily na přelomu září a října.

V rámci stavebních úprav dojde k odbourání stávajícího novodobého schodiště za vstupní branou do areálu kostela. To nahradí nová přístupová cesta tvořená rampou a souběžným terénním schodištěm, dále bude navazovat cesta s mlatovým povrchem.

Opraví se i hlavní vstup na samotný hřbitov, který měl dříve nezpevněný povrch, nyní se zde zřídí nové kombinované schodiště s rampou. Před vstupní kovovou bránou na hřbitov se řeší i staré odvodnění. To by mělo nově navazovat na dešťovou kanalizaci kostela. Lepší přístup vznikne i u vedlejšího vchodu na hřbitov, a to díky novému terénnímu schodišti. Novinkou budou také vyzděné zídky a vysvahovaný terén okolo schodiště.

Nad rámec projektu Tvoříme Znojmo nechá Správa nemovitostí města Znojma provést i sanaci ohradní zdi proti vlhkosti.

Celková investice do zvelebení areálu činí 1,4 milionu, přičemž částka 750 000 korun byla v rozpočtu vyhrazena v rámci projektu Tvoříme Znojmo. Hotovo má být v polovině listopadu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kladno: Pohádkový svět za skříní děti baví

8:38 Kladno: Pohádkový svět za skříní děti baví

Mysleli jsme v netradičně pojatém adventním čase i na ty nejmenší a pro malé dobrodruhy jsme upravil…