ANO Ústí nad Labem: Odstoupení Haidlera z rady města vítáme, ale nestačí nám to

20.06.2015 12:30

Hnutí ANO vítá odstoupení Jaroslava Haidlera z Rady města Ústí nad Labem, nicméně nepovažuje tento krok za dostatečný. Jaroslav Haidler odstoupil kvůli chybám, kterých se dopustil jako ředitel příspěvkové organizace Činoherní studio města Ústí nad Labem, ovšem v této funkci i nadále setrvává.

ANO Ústí nad Labem: Odstoupení Haidlera z rady města vítáme, ale nestačí nám to
Foto: Jaroslav Haidler
Popisek: Jaroslav Haidler

Smlouva, kterou Jaroslav Haidler uzavřel se spolkem Činoherák Ústí, zcela vybočuje ze standardů a směrnic, kterými se řídí nejen všechny ostatní příspěvkové organizace města, ale i úředníci magistrátu. Měl by proto okamžitě opustit i pozici ředitele příspěvkové organizace. Alarmující smlouva, porušování směrnic města o veřejných zakázkách, evidentní střet zájmů pana Haidlera a nadstandardní přístup ke spolku Činoherák Ústí, jsou k tomu pádnými důvody.

Chyby Jaroslava Haidlera jsou ovšem jen důsledkem přešlapování hnutí PRO!Ústí kolem financování spolku.

Hnutí ANO chce zachovat v Ústí nad Labem dlouholetou tradici Činoherního studia, nicméně musí jít o zcela transparentní cestu, která nezavdá pochybnosti o formě podpory a nakládání s finančními prostředky města. A především bude férová vůči všem jiným organizacím, které čerpají podporu od města.

Rada města podmínila na základě požadavků hnutí ANO podporu spolku tím, že Činoherák Ústí dá do pořádku veškerou administrativu a formální záležitosti.
Skutečnost je taková, že ani pět měsíců po členské schůzi spolku a kompletní obměně stanov a orgánů a změně sídla spolku, nejsou tyto změny zanesené ve veřejném rejstříku. Spolek se těmito formálními chybami sám připravil o podporu ze strany Ústeckého kraje. Ten proto, že spolek nesplnil jednu ze základních podmínek dotačního titulu, kterou bylo sídlo na území Ústeckého kraje, neposkytl na podporu činohry požadovaných 1,2 milionu korun.

Dosud nemáme ani informace o tom, jak Činoherák Ústí vyúčtoval dotaci 1 milion korun, kterým ho loni v prosinci zachránili zastupitelé. To, jak spolek naložil s finančními prostředky, které patří nikoli zastupitelům, nikoli městu, ale všem jeho obyvatelům, bude také důležitým argumentem pro rozhodnutí o podpoře.
Důrazně odmítáme, aby se podpora dotace pro Činoherák Ústí stavěla do roviny, že klíčovým bude hlasování ANO. Spolek by měl v takto závažné situaci, kdy bojuje o přežití, hledat podporu napříč politickým spektrem a nečekat jen na postoj koalice.

Bohužel hnutí PRO!Ústí dosud nepředložilo nikomu, ani svému koaličnímu partnerovi, žádný návrh kulturní koncepce, která by řešila dlouhodobé financování a jistotu pro všechny subjekty zajišťující kulturu ve městě, nejen pro Činoherák Ústí.

Hnutí ANO podporuje kvalitní činohru, zároveň ale trváme na tom, že všichni příjemci dotací mají mít rovné podmínky a za své chyby nést zodpovědnost.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Věříte v mír?

Dobrý den, jak vidíte šance, že Rusko a Ukrajina se dohodnou na míru? Přijde mi, že se konflit neustále eskaluje a o mírových jednání už neslyšíme ani je nikdo neinicuje. Ano, jednat a věřit v dohodu s diktátorem asi lze jen obtížně, ale pokud k tomu nedojede, tak jak jinak tomůže skončit, než že Pu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Králíček (ANO): Prahu 4 povede koalice ODS, TOP 09 a ANO

16:02 Králíček (ANO): Prahu 4 povede koalice ODS, TOP 09 a ANO

Komentář na facebookovém profilu k sestavení koalice na Praze 4.