Adam Vojtěch: Záleží mi na této zemi a zdraví obyvatel víc než na funkci ministra

21.09.2020 15:18

Dobrý den přátelé, už to určitě všichni víte. Po důsledném zvážení aktuální situace jsem se rozhodl, že odstoupím z funkce ministra zdravotnictví. Panu premiérovi jsem již předal svou rezignaci.

Adam Vojtěch: Záleží mi na této zemi a zdraví obyvatel víc než na funkci ministra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Chci tím vytvořit prostor pro nové řešení epidemie koronaviru. Záleží mi na této zemi a zdraví obyvatel víc než na funkci ministra.

Přišel jsem na ministerstvo s jasným úkolem. Abych prosadil systémové změny, nicméně epidemie koronaviru mi je neumožňuje dokončit.

Anketa

Byl Adam Vojtěch dobrý ministr zdravotnictví?

91%
9%
hlasovalo: 13160 lidí

Práci ministra jsem dělal srdcem a s nasazením všech sil. A myslím si, že se za ty tři roky podařila celá řada dobrých věcí.

Začali jsme elektronizovat zdravotnictví. Úspěšně jsme spustili eRecept a připravili lékový záznam pacienta. Napsali jsme historicky první zákon o elektronizaci zdravotnictví.

Udělali jsem reformu zdravotnických prostředků, díky které začaly být stovky prostředků nově hrazené.

Aktivně jsme řešili personální situaci ve zdravotnictví. Zastavili jsme úbytek sester v nemocnicích, snížili administrativu a motivovali mladé studenty jít studovat zdrávku. Navýšili jsme zásadním způsobem kapacity lékařských fakult.

Primární péče se stala prioritou. Započala cesta k posílení praktických lékařů a zvýšení kompetencí sester.

Vytvořili jsme a začali budovat síť urgentních příjmů. Zprůhlednili jsme tvorbu úhradové vyhlášky a navrátili význam dohodovacího řízení.

Prosadili jsme úhradu léčebného konopí.

Vůbec poprvé někdo začal řešit dostupnost zdravotní péče a zásadně se nám ji podařilo zlepšit. Zejména dostupnost péče praktických lékařů a zubařů.

Připravili jsme největší novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění za poslední dvě dekády, která pomůže k větší dostupnosti drahých inovativních léků a léků na vzácná onemocnění.

Nastartovali jsme reformu péče o duševní zdraví. A vytvořili síť center duševního zdraví.

Zahájili jsme strategické investice. A v neposlední řadě je potřeba zmínit DRG, které narovná úhrady napříč nemocnicemi.

Ve chvíli, kdy přišel covid, jsem se stal ministrem covidu. S kolegy jsme ve dne v noci dělali absolutní maximum pro to, abychom ochránili naše občany před nákazou. A první vlnu jsme zvládli opravdu velmi dobře.

Co bude dál? Nadále zůstanu poslancem a budu se věnovat zdravotnictví.

Velmi si vážím důvěry pana premiéra, kterou mi dal, abych mohl řídit tento zásadní resort. Bylo mi ctí stát v jeho čele téměř tři roky.

Děkuji všem lékařům, sestřičkám a všem zdravotnickým pracovníkům. Jejich práci nepřestanu obdivovat, jsou to skuteční hrdinové.

Děkuji pacientům. Za jejich sílu. Jsem nesmírně rád, že jsem mohl spolupracovat s pacientskými organizacemi, které jsme zapojili do práce na klíčových zákonech.

Děkuji vám, občanům, za důvěru a podporu. Děkuji, že jste se mnou tuto moji důležitou životní etapu prožili.

Díky vám všem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Balatka: Vybudovali obecní elektrickou síť, využívají tepelná čerpadla. Horní Jiřetín

6:27 Senátor Balatka: Vybudovali obecní elektrickou síť, využívají tepelná čerpadla. Horní Jiřetín

Komentář na facebookovém profilu k Hornímu Jiřetínu.