Nicméně politicky na mezinárodní scéně síla EU spíše klesá. Často tyto aspekty bývají ve světě parafrázovány tak, že Evropská unie je „ekonomickým obrem, ale politickým trpaslíkem".
USA představují asi nejdůležitějšího globálního partnera EU, ačkoliv jejich vzájemné vztahy nejsou komplexně smluvně regulovány. Tak je tomu u ostatních klíčových zemí.
Mimo to jsou si významně kulturně a hodnotově blízké. USA i EU představují subjekty založené na hodnotách tržního hospodářství, demokracie, úcty k lidským právům a právního státu. Spolupráce se týká téměř všech oblastí: politickou, ekonomickou, bezpečnostní, kulturní, oblasti vědy a výzkumu, i např. boje s klimatickými změnami, boje s terorismem či otázek energetické bezpečnosti. Současně je USA nejdůležitějším investorem v EU a naopak. Denně si obě strany Atlantiku vymění zboží a služby v hodnotě 1,7 miliardy EUR.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Úsvit přímé demokracie