Babiš (ANO): Spotřebitelům se otevře možnost snadno převést účet

24.02.2016 16:36

Do Sněmovny míří novela zákona posilující postavení spotřebitele na trhu platebních služeb

Babiš (ANO): Spotřebitelům se otevře možnost snadno převést účet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Vláda dnes schválila Ministerstvem financí předkládanou novelu zákona o platebním styku, která zlepšuje postavení spotřebitele v oblasti platebních účtů. Návrh například sjednocuje terminologii, kterou banky používají ve svých obchodních podmínkách a cenících, upravuje náležitosti informačních dokumentů týkajících se poplatků nebo stanovuje podmínky pro provozování tzv. internetových srovnávačů bankovních poplatků. „Snahou Ministerstva financí není jen maximálně spotřebitelům usnadnit jejich orientaci v nabídkách jednotlivých bank, ale také zlepšit a posílit jejich postavení,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš.

Podle návrhu Ministerstva financí tak budou banky nově povinny používat ve svých sazebnících a obchodních podmínkách jednotnou terminologii. „Dnes je běžné, že stejné služby se v obchodních podmínkách bank označují různě, což komplikuje nejen orientaci spotřebitelů v jednotlivých nabídkách, ale také možnost srovnání,“ upřesnil Andrej Babiš. Před uzavřením smlouvy o založení bankovního účtu budou spotřebitelé dostávat standardizovaný dokument, v němž bude uveden výčet poplatků, které banka v souvislosti s platebním účtem požaduje. „Díky tomuto dokumentu budou moci spotřebitelé snáze porovnávat jednotlivé nabídky. Kromě toho každoročně obdrží souhrnný přehled všech poplatků, které za předcházející rok své bance v souvislosti s platebním účtem zaplatili,“ dodal Andrej Babiš.

Novela stanovuje i podmínky pro provozování internetových stránek

Novela zákona dále upravuje pravidla a lhůty pro převedení platebního účtu do jiné banky. Nově budou změnu platebního účtu (tzv. switching) umožňovat všichni poskytovatelé platebních služeb. „Spotřebitelům se tak otevře možnost snadno si převést účet do jiné banky, přičemž jim zůstane zachováno nastavení trvalých příkazů a inkas. Cílem je jednoduše změnit dosavadní banku, jestliže v jiné spotřebitel dostane lepší nabídku,“ vysvětlil Andrej Babiš. Kromě toho novela zkracuje celkovou lhůtu pro službu změny účtu z dosavadních nejméně 15 na 12 pracovních dnů.

V neposlední řádě novela stanovuje podmínky pro provozování internetových stránek, které srovnávají poplatky za vedení platebních účtů. Jejím schválením dojde také k přizpůsobení českého právního řádu evropskému nařízení o mezibankovních poplatcích, které stanoví maximální přípustnou výši tzv. mezibankovních poplatků a některé další povinnosti v souvislosti s prováděním karetních transakcí.

Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • Premiér v demisi
  • předseda vlády

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fleischer (SPR-RSČ): Republikáni plánují investovat do výstavby, kultury a dopravy

21:53 Fleischer (SPR-RSČ): Republikáni plánují investovat do výstavby, kultury a dopravy

Chceme vrátit Brnu jeho význam, krásu a pohodu bydlení i oživit turistiku a kulturní život města a j…