Balaštíková (ANO): Pukavce z Penny Marketu

12.07.2024 4:32 | Monitoring

Když se rozhodovalo o větším komfortu pro slepice, o rušení klecových chovů a zavádění podestýlek, přišly maloobchodní řetězce s úžasnou myšlenkou, že od roku 2025 nebudou už vejce z klecových chovů prodávat.

Balaštíková (ANO): Pukavce z Penny Marketu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Poslankyně Margita Balaštíková (ANO)

Penny Market vyhlásil moratorium na vejce z klecí už od roku 2023. Prodává však tato vejce veselé dál a hlásí růst obratu o desítky miliard ročně. Odborníkům bylo už tehdy jasné, že je to nesmysl a že řetězce jsou – jak se říká -  papežštější než papež. Dlužno podotknout, že slibovat a neplnit se v této zemi za poslední dva roky stalo běžným zvykem. Začala s tím vláda, nu a majitelé velkoprodejen Billa, Penny Market, Tesco, Kaufland, Globus, Albert a dalších jsou s vládou úzce spojeni: v médiích je zastupuje asociace, jejíž prezident Tomáš Prouza je zároveň poradcem ministra průmyslu a obchodu. Takže slibují nesmysly, pak je nesplní a snaží se to svést na někoho jiného. Legrační je, že v tomto případě obviňují vládu za to, že nedala výrobcům včas dotace na přeměnu klecových chovů. Asi to měli tak domluvené, nebo spíš rychleji mluvili, než mysleli a počítali.

Realita je ale jednoduchá – bohužel také  dost riskantní: přechod od klecových chovů k bezklecovým je drahý. Stojí to miliardy, které nakonec zaplatíme všichni v cenách vajec. Takže tato vláda nemá na důchody, nemá na platy kuchařek ve školách, nemá dost pro soudní úředníky, pro lékaře a zdravotníky, ale hrdě se přihlásila k programu, který má učinit nosnice v drůbežích chovech šťastnějšími. Jako obvykle se v EU rozhodlo, takže zákaz klecových chovů je realitou, která začne platit od roku 2027. Některé země to evidentně nestihnou a už dnes na tom staví. 

Největším producentem vajec je Polsko, produkce klecových chovů z Polska už dnes na našem trhu dominuje. Naši výrobci zásobují domácí trh z 85 %, plně soběstační tedy už dnes nejsme. 48 % našich chovů je už předělaných na bezklecové technologie, ale těch zbývajících 52 % se dá stihnout jen velmi těžko. Navíc to znamená, že v chovech bude méně nosnic a tím pádem i méně vajec v prodejnách. Stoupne tedy dovoz a nedělejme si iluze, že se budou dovážet jen vejce k těch „příjemnějších“ chovů. V Polsku, v Maďarsku a v dalších zemích budou dál chovy klecové a moc bych se divila, kdyby se vejce z nich na náš trh nedostala. To by se majitelé maloobchodních řetězců museli vzdát velké části svých zisků – a to se jim chtít nebude. Důsledky pro nás budou tvrdé: vejce zdraží a některé české drůbeží farmy prostě zaniknou. 

Pan ministr Výborný zkrátka zase jednou vyseděl v Bruselu pukavce a teď se hájí tím, že všechny dotace na bezklecové chovy, o které bylo požádáno, poskytl. Nepřepočítal si ovšem, kolik peněz vlastně vydal a že někteří výrobci nemohou tak velké investice ani s dotací realizovat. Prostě se chystají vyrábět v klecových chovech dokud to půjde a pak celou výrobu zrušit. Nelze se jim divit, ale je to k pláči. Mimochodem – blaho těch slepic, za které se v roce 2018 tak srdnatě bojovalo, neleží teď na srdci nikomu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Článek byl převzat z Profilu Margita Balaštíková

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolora): Moravský znak a vlajka

22:01 Koudelka (Trikolora): Moravský znak a vlajka

Dne 5. července na Den Moravy a svátek sv. Cyrila a Metoděje se vyvěšují moravské vlajky.