Pití alkoholu na vodě tak již nemá být přestupkem, za který lze udělit pokutu. „Dle odhadů až 80 % vodáků na vodě požívá alkohol, ačkoliv v současné době platí za takový přestupek pokuta až sto tisíc korun. Je vidět, že tato represivní politika je zcela neefektivní,“ vysvětluje Bartoň. Jeho poslanecký návrh vyjímá vůdce a členy posádek malých plavidel nepodléhající zápisu do plavebního rejstříku a nemající vlastní strojní pohon z paragrafu o přestupcích.
„Nejedná se o plnou legalizaci, spíše o dekriminalizaci tohoto jednání. I nadále v zákonu o vnitrozemské plavbě zůstává paragraf, který policii nebo Státní plavební správě umožňuje zakázat plavbu osobě, která je pod vlivem alkoholu. I nadále zůstávají v platnosti ustanovení o dalších předpisech, kde bych jako nejzávažnější označil trestní zákoník, který hovoří o ohrožení ostatních osobou, která je vlivem alkoholu nezpůsobilá ovládat plavidlo. Změna je především v tom, že vodáci, kteří si dají na vodě přiměřené množství alkoholu za účelem rekreace, a tedy nebudou hrozbou pro ostatní, již nebudou za své chování kriminalizováni,“ vysvětluje Bartoň.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV