Bartoš (Piráti): ČR musí bezodkladně podpořit kroky k zastavení invaze Turecka do severní Sýrie

10.10.2019 12:15 | Zprávy

ČR by se měla okamžitě připojit k postupu Anglie, Francie a Německa a jít cestou okamžitých jednání a podpory kroků k zastavení invaze Turecka do severní Sýrie.

Bartoš (Piráti): ČR musí bezodkladně podpořit kroky k zastavení invaze Turecka do severní Sýrie
Foto: Repro FTV Prima
Popisek: Ivan Bartoš v Partii

V době, kdy americký prezident mluví o tom, že Kurdové Američanům také nepomohli v Normandii a nemá tak problém své dosavadní spojence zradit, to musíme být my, Evropané, kteří si své problémy začneme řešit. Je naším zásadním zájmem masakr v severní Sýrii zastavit. Považuji za ostudné, že premiér Andrej Babiš, neznaje realitu, ještě před týdnem hovořil o podpoře plánu tureckého prezidenta – plánu, který byl od začátku jenom chabou zástěrkou pro zásah proti kurdským milicím, které úspěšně vzdorovaly Islámskému státu. Plánu, který nutně zahrnoval masivní přesídlování a etnické čistky.

Prezident Erdogan zahájil tureckou invazi do severní Sýrie, která je přímo namířena proti Kurdům a původním demokratickým silám v regionu. Pod eufemistickým názvem „Mírový plamen“ tak započal realizovat okupaci a následné masové přesídlení milionů lidí, kteří uprchli ze Sýrie před válkou. Bohužel lži o údajném humanitárním rozměru akce opakují i některá média. Fakticky se jedná o eskalaci syrského konfliktu poté, co americký prezident Donald Trump vyklidil tureckému prezidentovi prostor, když stáhl z oblasti americké jednotky a nechal turecká letadla neomezeně bombardovat kurdské pozice. Syrské demokratické síly s hlavní účastí Kurdů byly klíčovým spojencem Západu v boji proti Islámskému státu.

USA selhaly a evropské země začaly jednat a řešit možnosti, jak donutit prezidenta Erdogana invazi odvolat, a to jak diplomaticky, tak zvažovat i možnosti konkrétních sankčního mechanismů. Bohužel, zatímco Evropský parlament i Evropská komise mají na útok jasný názor, jednotné stanovisko Rady ministrů se díky vetu Maďarska nepovedlo prosadit. Ale můžeme alespoň říct, že Evropa byla první v reakci a první, která dělá kroky k zastavení turecké agrese. Francie, Velká Británie a Německo útok odsoudily a požádaly o okamžitou schůzku Rady bezpečnosti OSN, Finsko okamžitě zastavilo vývoz zbraní do Turecka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolora): Konec 2. světové války v Evropě byl 9. května 1945

8:05 Koudelka (Trikolora): Konec 2. světové války v Evropě byl 9. května 1945

Na základě zákona ze 7. 5. 1946 se konec války u nás slavil 9. května až do roku 1991, kdy na návrh …