Bartoš (Piráti): Data, která už státní správa má, by neměla být znovu zadávána

16. 3. 2018 11:54

Piráti odmítají omezení přístupu k informacím o střetu zájmů

Bartoš (Piráti): Data, která už státní správa má, by neměla být znovu zadávána
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš
reklama

Na včerejším jednání Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj se Pirátům podařilo prosadit svého kandidáta do čela Podvýboru pro eGovernment. Stal se jím poslanec Ondřej Profant. Mezi dnes projednávanými tisky byl i návrh novely zákona o střetu zájmů, který Piráti vnímají jako problémový. Návrh zbytečně omezuje přístup občanů k informacím do Centrálního registru oznámení.

„Účastnili jsme se řady jednání a diskutovali o omezení povinnosti zadávat citlivé údaje pro neuvolněné funkcionáře malých obcí. V našich připomínkách byla i možnost výjimky při zobrazování citlivých údajů. Návrh z pera poslanců STAN Věry Kovářové a Víta Rakušana, i jeho následné přepracování Markem Výborným z KDU-ČSL, však nebyly pro Piráty přijatelnou cestou. Povinnost žádat si o specifické informace adresně je přímo v rozporu s principem transparence. Piráti však podpořili technický pozměňovací návrh, který automaticky propojuje informace vložené do registru s veřejně přístupnou databází, což považujeme za správný krok směrem k eGovernmentu. Data, která už státní správa má, by neměl znovu zadávat ani občan na úřadě, ani politik když plní svou zákonnou povinnost,“ uvedl po jednání Ivan Bartoš, předseda Pirátů i zmíněného výboru pro veřejnou správu.

Kromě zmíněné novely projednal výbor návrh na změnu zákona o evidenci obyvatel. Poslanci ODS v čele s jejich předsedou Petrem Fialou navrhli změnu, podle níž by pronajímatel bytu musel s nájemcem podepsat souhlas s nahlášením trvalého bydliště. S tím Piráti rovněž nesouhlasí: „Nedává nám smysl, aby občan, který chce poctivě uvést skutečné místo svého bydliště, byl nucen obíhat úřady se souhlasem mezi ním a pronajímatelem. Nastíněné problémy dostatečně řeší § 2272 občanského zákoníku,“ uvedl po jednání výboru pirátský poslanec Ondřej Profant. Uvedl dále, že výbor nedoporučil návrh ODS ke schválení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Berdychová: Kraj ocení dobrovolníky, kteří udržují historické dědictví

22:09 Berdychová: Kraj ocení dobrovolníky, kteří udržují historické dědictví

Královéhradecký kraj v roce 2021 udělí Ceny za příkladnou realizaci obnovy architektonického dědictv…