Bartoš (Piráti): Pane premiére, přestaňte zatahovat občany do svých problémů a dodržujte zákony

13.11.2020 7:35 | Zprávy

Evropská komise požaduje zastavení dotací pro Agrofert. Zamezte mezinárodní ostudě, apeluje předseda Pirátů Bartoš na premiéra.

Bartoš (Piráti): Pane premiére, přestaňte zatahovat občany do svých problémů a dodržujte zákony
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš

Evropská komise dle informaci zveřejněných v médiích přikázala českým orgánům zastavit schvalování dotací pro společnosti z koncernu Agrofert. Uvedla rovněž, že všechny dotace pro Babišův koncern schválené od září 2017 jsou nezákonné. Reagovala tak na stanovisko českých ministerstev k finálnímu auditu ke střetu zájmů premiéra Babiše. Česká strana nadále odmítá situaci řešit, ačkoliv všechny dosavadní nezávislá stanoviska a analýzy mluví jasně a jednotně - dochází k porušování českých a evropských předpisů ke střetu zájmů. „Piráti učinili maximum, abychom se této situaci vyhnuli. Důrazně apeluji na premiéra Babiše, aby přestal zatahovat občany do svých problémů a začal dodržovat zákony,” komentuje situaci předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Všechny dotace schválené společnostem z koncernu Agrofert po 1. září 2017, kdy byl Andrej Babiš členem vlády, jsou dle Evropské komise nezákonné. Přesto česká ministerstva tyto dotace schvalují. Například v tomto týdnu zveřejnil SZIF přehled doporučených žádosti o dotaci - mimo jiné pro SPV Pelhřimov z holdingu Agrofert. Celkový objem nezákonně vyplacených dotací lze odhadnout z přehledu europoslance Pirátů Mikuláše Peksy na webové adrese www.babis-dotace.cz. Od září 2017 po současnost se bude jednat o téměř 6 miliard korun. Nejde přitom pouze o nezákonné dotace, ale i nezákonné veřejné zakázky. Například v září tohoto roku získala společnost Uniless z koncernu Agrofert tendr na lesnické práce v hodnotě téměř 5 miliard korun. Evropská komise navíc trvá na tom, že stomilionová dotace pro pekárnu Penam nebyla nijak inovativní, což potvrdil i její bývalý provozní šéf.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

23:08 Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

Od dnešního dne platí odklad účinnosti tzv. digitální ústavy, tedy zákona o právu na digitální služb…