Bartoš (Piráti): Zákon o státní službě má ukrojit další kus z nezávislosti státních úřadů

19.04.2018 17:34

Sněmovna dnes zahájila jednání o problematické vládní novele zákona o státní službě. Piráti už dříve před tímto návrhem a jeho načasováním varovali.

Bartoš (Piráti): Zákon o státní službě má ukrojit další kus z nezávislosti státních úřadů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš

Podle Pirátů jde návrh zákona proti nezávislosti státní správy – hrozí politizace úřadů pod taktovkou ANO a koncentrace moci v rukou menšinové vlády bez důvěry, která po personálních čistkách pokračuje v upevňování svého postavení na ministerstvech i v dalších důležitých státních institucích. Poslanecký klub Pirátů proto podal návrh na zamítnutí zákona již v prvním čtení.

„Přijetí zákona o státní službě, k němuž se mimochodem mohli zástupci dotčených institucí vyjádřit až po schválení vládou, což samo o sobě je velmi nestandardní, může vyústit v politizaci úřadů a jejich destabilizaci. Návrh vlády v demisi zavádí novou škálu hodnocení úředníků, podle níž bude mnohem jednodušší úředníky propustit. Zákon rovněž zkracuje intervaly pro hodnocení z 90 na 40 dnů a zmírňuje kritéria pro uchazeče ve výběrových řízeních, když značným způsobem snižuje význam předchozí praxe uchazečů, včetně těch v řídících funkcích, jako jsou vedoucí oddělení,“ připomenul předseda Pirátů Ivan Bartoš obsah novely.

„Stát skutečně není firma a nelze ho tak řídit. Státní zaměstnanci se přímo nezodpovídají premiérovi. Proto se poslanecký klub Pirátů dohodl na tom, že podá návrh na zamítnutí vládní novely v prvním čtení, a to kvůli uvedeným problematickým bodům. Piráti nejsou á priori proti novele zákona o státní službě, ale musí vzniknout na základě konsenzu parlamentních stran. To aktuální návrh nesplňuje,“ uzavřel Bartoš.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…