Bartošek (KDU-ČSL): Ostudná praxe zastavena

21.01.2021 8:35

Sněmovnou byla odhlasována změna zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, která reaguje na dlouhodobý problém, kdy jsou za účelem zisku a ve velkém rozsahu komerčně šířeny předměty s tématikou propagující zejména nacistické, ale i další ideologická hnutí, která směřují k potlačování práv a svobod člověka.

Bartošek (KDU-ČSL): Ostudná praxe zastavena
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku
reklama

„Jsem velmi rád, že úsilí trvající tři čtvrtě roku dnes bylo korunováno úspěchem a hanebná praxe tohoto obchodu bude eliminována, resp. bude moci být potrestána,“ potvrzuje místopředseda KDU-ČSL a předseda poslaneckého klubu Jan Bartošek.

Skutkové podstaty trestných činů týkajících se ideologických hnutí, která směřují k potlačování práv a svobod člověka, dosud v trestním zákoníku sice obsaženy byly. Neumožňovaly ale předmětné jednání potrestat, protože se v praxi nedařilo prokázat úmysl pachatele podporovat nebo propagovat tato hnutí. Běžně  však tyto předměty byly a jsou nakupovány a používány převážně těmito ideologickými hnutími a jejich stoupenci za účelem další propagace.

„Taková benevolence je nepřípustná, protože volný prodej těchto předmětů a jeho beztrestnost přispívá k rozšiřování zjednodušeného povědomí široké veřejnosti o těchto hnutích, v rámci kterého dochází k relativizaci nebezpečnosti jejich ideologie a působení. Z tohoto důvodu je navrhováno, aby byl do trestního zákoníku vložen trestný čin Šíření díla k propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka jako nový § 403a, který je členěn do jedné základní a dvou  kvalifikovaných skutkových podstat“, upřesňuje Jan Bartošek.

Zároveň bylo schváleno liberační ustanovení § 403b vymezující případy, kdy se o trestný čin nejedná. Jde o případy, kdy takové předměty nakupují knihovny, muzea a další subjekty, nikoli však za komerčním účelem. Pokud se týká trestu, navrhuje se uložení trestu odnětí svobody nebo peněžitý trest.

"Dnes schválená právní úprava tak reflektuje postoj České republiky k této neblahé praxi. Je to také naše povinnost vůči těm, jejichž životy tato hnutí neblaze poznamenala i vůči budoucím generacím, které by měly jejich nebezpečnost vnímat," zdůrazňuje Jan Bartošek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cesta odpovědné společnosti: Žádáme o urychlené zajištění léku ivermektin

10:44 Cesta odpovědné společnosti: Žádáme o urychlené zajištění léku ivermektin

Komentář na facebookovém profilu k tomu, jak se dostat ze zapeklité situace stran nemoci covid-19.