Bartošek (KDU-ČSL): Pomalá smrt správy státu

07.01.2014 13:45 | Zprávy

Opětovný kolaps výplaty sociálních dávek. I tentokrát kvůli exministru Drábkovi.

Bartošek (KDU-ČSL): Pomalá smrt správy státu
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku

Ministerstvo práce a sociálních věcí zažilo prvního ledna těžký šok: ministrem Drábkem vybraný dodavatel informačních systémů pro výplatu sociálních dávek celý systém bez varování prvního ledna vypnul. Důvod? Firmám Fujitsu (a subdodavateli Vítkovice IT), které byly tandemem Drábek Šiška vybrány pro dodávky jednoho z nejsložitějších IT systémů v zemi, se nelíbilo rozhodnutí úřadů o tom, že zakázka byla zadána v rozporu se zákonem. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže tedy nařídil ministerstvu tyto nelegálně zadané a nelegálně zaplacené systémy za stovky milionů přestat provozovat. Paralelně s tím běží ještě na MPSV systém starý a plně funkční - je ovšem třeba do něj nalít aktuální data o klientech. V současné době je jedinou záchranou, že starý dodavatel (kterému nebyla zrušena smlouva) tyto systémy nezahodil do stoupy, ale celou dobu je na vlastní náklady aktualizoval a udržoval, takže je k čemu se vrátit. Kdyby tomu tak nebylo, stal by se ministr Drábek českým Neronem, který zapálil Řím.

Nebezpečná reakce Ačkoliv Česká republika dosud nemá platný zákon o kybernetické bezpečnosti státu, bylo by dobré, aby do jeho znění v oblasti, která definuje kritickou infrastrukturu státu, patřily i sociální informační systémy. Zhroucení datové či aplikační struktury těchto systémů totiž neohrožuje jen zhruba polovinu výdajů státního rozpočtu, ale zasahuje i sociální smír.

Reakce Fujitsu, tedy vypnutí systémů bez varování a dohody o převedení dat, je velmi nebezpečná. Ze dne na den vypnula tato firma všechny své nasazené systémy. Data sociálních klientů, která patří státu, odmítala předat. Takové malé vydíráníčko. Vlastně ne, jde o vydírání. Kdyby privátní firma zadržovala data nutná pro řízení letového provozu a vypnula dodavatelské systémy na letišti v kontrolních věžích ze dne na den, byl by to nepochybně teroristický čin spojený s nejvyšším stupněm ohrožení bezpečnosti státu.

Je třeba si uvědomit, že MPSV obhospodařuje téměř polovinu státního rozpočtu ČR. Jestliže někdo vstoupí takto brutálním způsobem do chodu obslužných systémů tohoto ministerstva, ohrožuje nejen chod kritické infrastruktury státu, ale i sociální smír. Experimenty na hřbetě nezaměstnaných a sociálně slabých se nám všem mohou vrátit v podobě sociálních nepokojů a volbou extremistických stran.

Události na MPSV se staly příkladem selhání státu:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: kdu.cz

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek (SOCDEM): Z kauzy Bitcoin se stává groteska

22:33 Zaorálek (SOCDEM): Z kauzy Bitcoin se stává groteska

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k bitcoinové kauze.