Bartošek (KDU-ČSL): Pomalá smrt správy státu

07.01.2014 13:45

Opětovný kolaps výplaty sociálních dávek. I tentokrát kvůli exministru Drábkovi.

Bartošek (KDU-ČSL): Pomalá smrt správy státu
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku
reklama

Ministerstvo práce a sociálních věcí zažilo prvního ledna těžký šok: ministrem Drábkem vybraný dodavatel informačních systémů pro výplatu sociálních dávek celý systém bez varování prvního ledna vypnul. Důvod? Firmám Fujitsu (a subdodavateli Vítkovice IT), které byly tandemem Drábek Šiška vybrány pro dodávky jednoho z nejsložitějších IT systémů v zemi, se nelíbilo rozhodnutí úřadů o tom, že zakázka byla zadána v rozporu se zákonem. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže tedy nařídil ministerstvu tyto nelegálně zadané a nelegálně zaplacené systémy za stovky milionů přestat provozovat. Paralelně s tím běží ještě na MPSV systém starý a plně funkční - je ovšem třeba do něj nalít aktuální data o klientech. V současné době je jedinou záchranou, že starý dodavatel (kterému nebyla zrušena smlouva) tyto systémy nezahodil do stoupy, ale celou dobu je na vlastní náklady aktualizoval a udržoval, takže je k čemu se vrátit. Kdyby tomu tak nebylo, stal by se ministr Drábek českým Neronem, který zapálil Řím.

Nebezpečná reakce Ačkoliv Česká republika dosud nemá platný zákon o kybernetické bezpečnosti státu, bylo by dobré, aby do jeho znění v oblasti, která definuje kritickou infrastrukturu státu, patřily i sociální informační systémy. Zhroucení datové či aplikační struktury těchto systémů totiž neohrožuje jen zhruba polovinu výdajů státního rozpočtu, ale zasahuje i sociální smír.

Reakce Fujitsu, tedy vypnutí systémů bez varování a dohody o převedení dat, je velmi nebezpečná. Ze dne na den vypnula tato firma všechny své nasazené systémy. Data sociálních klientů, která patří státu, odmítala předat. Takové malé vydíráníčko. Vlastně ne, jde o vydírání. Kdyby privátní firma zadržovala data nutná pro řízení letového provozu a vypnula dodavatelské systémy na letišti v kontrolních věžích ze dne na den, byl by to nepochybně teroristický čin spojený s nejvyšším stupněm ohrožení bezpečnosti státu.

Je třeba si uvědomit, že MPSV obhospodařuje téměř polovinu státního rozpočtu ČR. Jestliže někdo vstoupí takto brutálním způsobem do chodu obslužných systémů tohoto ministerstva, ohrožuje nejen chod kritické infrastruktury státu, ale i sociální smír. Experimenty na hřbetě nezaměstnaných a sociálně slabých se nám všem mohou vrátit v podobě sociálních nepokojů a volbou extremistických stran.

Události na MPSV se staly příkladem selhání státu:

1) Vyměnit za tři měsíce systém s tak vysokou důležitostí pro stát, s tak vysokým objemem kritických dat a s takovou mírou rizika může jen sabotér nebo IT nedouk. Kybernetik Drábek se nikdy neúčastnil osobně žádného projektu softwarového vývoje a podnikatel Světlík sestavil firmu v tomtéž roce, kdy se Drábek rozhodl zakázku zveřejnit a někomu zadat. Jediným profesionálem ve hře tak zůstává firma Fujitsu TS. Velké banky takto složité systémy vyvíjejí, mění a testují postupně, většinou několik let.

2) Stát učinil za Drábka dosud bezprecedentní rozhodnutí, které KDU-ČSL opakovaně napadala různými podáními na Úřadu pro ochranu osobních údajů a jinde. Ačkoliv česká legislativa nepočítá s něčím, jako je tzv. cloud, přesto Drábek svolil, aby byla důvěrná finanční data sociálních klientů vyvedena do správy soukromým firmám.

3) Příprava, technologické analýzy, legislativní analýza a realizace veřejných zakázek v oboru IT dle mezinárodních kvalitativních norem je evidentně slabé místo české demokracie. Zatímco na stavbu každé boudy si dnes stát najme stavební dozor, na zadání mnohamiliardové zakázky s kritickou strukturou dat si dnes troufne každý „jouda“, který má politické krytí.

4) Stát nemá definovány agendy, které hodlá za peníze poplatníků spravovat. Proto může docházet k tomu, že státní podnik Lesy ČR zaplatí za své vcelku průměrné IT systémy víc, než kolik by dala centrála největší evropské pojišťovny za aplikační správu všech svých smluvních dat klientů. Stát neví, jak má být správa těchto agend vzorově naceněna a v jakém rozsahu a kvalitě je chce občanům nabízet.

„Funkce“ státu odjinud Český stát je prostě řízen starými partajníky a strukturami z minulého století. Ovládají dobře technologie moci, bohužel jim uniká, že moderní informační společnost si vynucuje vysoké právní, technologické a také morální předpoklady pro řízení státu. Jinak je kolaps opravdu nevyhnutelný.

Nutno říci, že český stát nefunguje díky politikům, ale díky tisícům profesionálních státních úředníků. Velký dík patří těm stovkám bezejmenných úředníků na úřadech práce, na registru motorových vozidel a jinde, kteří svými přesčasy a kompetentním přístupem eliminují ty nekonečně trapné politické pokusy o řízení státu skrze zadávání veřejných zakázek bez pravidel.

Jestliže se politici nezačnou vzdělávat sami v principech efektivního řízení státu, pak už zbývá, obávám se, jedině eutanazie. Kde není důležité vzdělání a kde neexistuje úcta k pravidlům, tam přichází touha po novém, lepším světě. Že, pane Filipe a pane Vandasi?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kdu.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Malačka (ČSSD): Znojemská radnice staví nové psí výběhy

22:24 Malačka (ČSSD): Znojemská radnice staví nové psí výběhy

Zničené stromy a popálený trávník od venčení psů. Městská zeleň Znojmo musela v letošním roce pokáce…