Beitl (ODS): Daňový systém má být spravedlivý a férový

20.08.2020 7:33 | Zprávy

Zamýšlené daňové změny rozhodně nejsou férové ke všem skupinám podnikatelů. Rozhodl jsem se proto interpelovat ministryni financí.

Beitl (ODS): Daňový systém má být spravedlivý a férový
Foto: archiv politika
Popisek: poslanec Parlamentu ČR Petr Beitl (ODS)

Vážená paní ministryně financí ČR
JUDr. Alena Schillerová, PhD.

Vážená paní ministryně,

v souvislosti s debatou, která v současné době probíhá kolem zrušení superhrubé mzdy (SHM), nového progresivního zdanění a solidární daně, Vás tímto žádám o informaci jakým způsobem je plánováno řešení dopadů zrušení SHM a případného zvýšení daně z příjmu fyzických osob (DPFO, dnes 15%), na ty skupiny podnikatelů, pro které tento krok nic nepřinese, naopak jim nadělí vyšší daňovou zátěž.

  1. Pro OSVČ se jedná o navýšení rovné daně z příjmu fyzických osob, která je dnes 15 % na 19 %, což v důsledku představuje navýšení této zátěže o 27 % z daňového základu. Doposud jste avizovala kompenzaci, která spočívá v přesunu části dosud daňově neuznatelných nákladů – výdaje na zdravotní sociální a nemocenské pojištění, které OSVČ platí, do položek odečitatelných od základu daně. Žádám Vás o propočty dle jednotlivých kategorií příjmů-daňového základu, aby bylo možné posoudit a dopočítat, jaký dopad do výběru daní toto opatření bude mít a jak se promítne do příjmů do státního rozpočtu v souvislosti se zrušením superhrubé mzdy.
  2. Dalším důležitým mezníkem pro OSVČ plátce daní je překročení roční příjmové hranice cca 1,6 milionu (tj. 48 násobek průměrné mzdy), zde nastupuje nová sazba – solidární daň, ve výši 7 %. I v tomto případě žádám o vyčíslení důsledků zrušení superhrubé mzdy a případného zahrnutí nových odečitatelných položek či jiného mechanismu, jak jsem uvedl výše, do daňových příjmů státního rozpočtu.
  3. Samostatnou kapitolou jsou podnikatelé, kteří mají příjmy z pronájmu (dle paragrafu 9) a z kapitálového majetku (dle paragrafu 8). Tito podnikatelé totiž nemohou použít výše uvedenou kompenzaci, protože z jejich příjmů se pojistné neodvádí. Navýšení daňové zátěže u daně z příjmů by u nich tedy představovalo již uvedených reálných 27 % (důsledek změny daňové sazby z 15% na 19%). A v případě, že jejich příjmy přesáhnou hranici 48 násobku průměrné mzdy (cca 1,6 mil.), by navýšení daňového zatížení představovalo dokonce 73,5% (celkové zatížení z původních 15% na 19% + 7 % solidární daň, tedy celkem 26%). To proto, že dle dostupných informací, se po zrušení superhrubé mzdy, má solidární přirážka (tj. de facto druhé daňové pásmo, představující další daňovou progresi) vztahovat na všechny druhy příjmů.

Žádám Vás o informaci, kolika poplatníků by se toto drastické a nespravedlivé navýšení skutečně týkalo a jakou částku by museli navíc zaplatit do státní kasy.  Přitom žádám o doložení informace, jak byla tato číslo určena.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Článek byl převzat z Profilu Ing. Petr Beitl

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

daně , interpelace , ODS , Beitl , Schillerová

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně

6:16 Kavij (KSČM): Ministerstvo obrany má díky zbrojařskému lobbingu NATO žně

Nepomohla ani osmimiliardová záloha, dodávka letounu C-390 se zpozdí.