Bellu (ODS): Chytré řešení ano, Big Brother ne

10.03.2017 14:18 | Zprávy

Diskuse o zavádění chytrých řešení do veřejné správy se v posledních letech zcela zvrhla. Úplně se totiž vytratil důraz na to podstatné, a tím musí být snaha zvýšit dostupnost a komfort služeb pro občany.

Bellu (ODS): Chytré řešení ano, Big Brother ne
Foto: Alexander Bellu
Popisek: Alexander Bellu

No považte, vždyť poslední velké projekty, které pomohly zjednodušit každodenní kontakt nás občanů s úřady, prosadila v dnes již polozapomenutých dobách vláda Mirka Topolánka. Byl to CzechPOINT, který dnes už bereme jako samozřejmost a díky kterému si můžeme snadno a rychle vyřídit například výpis z rejstříku trestů nebo ověřit podpis. A pak samozřejmě datové schránky, které usnadňují úřední komunikaci zejména firmám.

A od té doby ticho po pěšině

Přitom už dávno jsme mohli a měli mít například CzechPOINT@Home, službu, která by nám umožnila vyřídit podstatnou část úředních agend z pohodlí našeho domova. Místo toho se stát převážně soustředil na marginální projekty a vytváření všemožných databází.

eGovernment tak začíná připomínat mytického Leviathana nebo Velkého bratra z Orwellova románu 1984. Středobodem jeho zájmu není zlepšování služeb pro občany, ale sběr dat o občanech, jejich buzerace a konečném důsledku omezování lidské svobody.

eGovernment nesmí být nástrojem státní buzerace

Krystalickým příkladem uvedeného je EET. Uvaluje se nová povinnost, sbírají se další data, najímá se a platí přibližně 300 nových státních úředníků, budují se rozsáhlé a drahé informační systémy. Celkové náklady státu činí jen v prvním roce 870 miliónů korun. Podnikatelé ze svých kapes podle kvalifikovaných odhadů vynaloží další tři miliardy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

eGovernment , ODS , Bellu

autor: PV

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turková (PRO): Brutálně ho zbili při odvodu. Na následky zemřel. To je Ukrajina

20:16 Turková (PRO): Brutálně ho zbili při odvodu. Na následky zemřel. To je Ukrajina

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Ukrajině.